ورزش کراس فیت چیست

یکی از محبوب ترین رشته های ورزشی ، ورزش کراس فیت است که از سال ۲۰۰۰ خلق شد و و به سرعت در کل جهان گسترش و اجراشد. به طور کلی ورزش کراس فیت (cross fit) متشکل شده از سه ورزش مهم وزنه برداری، ژیمناستیک و دو و میدانی که می تواند به افزایش ویژگی های فیزیکی فرد کمک کند.

 آمادگی جسمانی فرد، از جمله قدرت،انعطاف،هماهنگی و استقامت را تقویت میکند. کراس فیت یک ورزش گروهی مفیدد است برای اطلاع بیشتر از تاثیر ورزش گروهی بر سلامت به مقاله ما در این باره مراجعه کنید.

کراس فیت بر خلاف ورزش ها توپی و راکتی نیاز به محیط و تجهیزات خاصی نیست. همچنین در ورزش کراس فیت نیاز به برنامه ورزشی نیست و بر روی عضله خاصی فوکوس نمیکند و کل بدن را تقویت می کند.

 چون در کراس فیت برنامه های  آن متغییر است و تنوع دارد، بدن به یک نوع تمرین ورزش عادت نمی کند، باعث می شود ورزشکار، هر روز چالش جدیدی داشته باشد.

 همه چیز در باره ورزش کراس فیت

کراس فیت تشکیل شده از ابتدایی ترین حرکات ورزشی که اجزاء اصلی تناسب اندام را مورد هدف قرار می دهد. انعطاف نیرو، چالاکی، استحکام و قدرت عضلانی، سرعت و قدرت. استراحت بین آن ها کوتاه وهدف تمرینات آن برای کل بدن است مانند کشیدن، دویدن، پارو زدن، چمباتمه زدن زیر وزنه و فشار دادن است. دراز نشست، بارفیکس و شنا نمونه های تمرینات این ورزش است. در ورزش کراس فیت معمولا از طناب های کوهنوردی، طناب پرش، وزنه های کتل بلز و توپ های طبی استفاده م شود .

بخوانید  لاغری بعد از زایمان با ورزش

کراس فیت بهتر است یا بدنسازی؟

بسته به نیاز شخص انتخاب آن فرق دارد،در ورزش کراس فیت عضلات به صورت عمیق تری در گیر می شوند و بر روی سلامتی بیشتر تمرکز می شود و در نتیجه زیبایی اندام دیرتر به چشم خورده اما ماندگار تر است. در باشگاه بدنسازی بانوان منطقه 5 در اکثر مواقع تمرکز بر قیمتی از بدن بوده و سطحی می باشد و فاکتور اصلی قدرت است، فاکتور های سلامتی کمتر تقویت می شود و شخص زودتر به زیبایی اندام می رسد. یکی دیگر از تفاوت های این ورزش چربی سوزی است. برخلاف تصور چربی سوزی در بدنسازی کمترو تمرکز بیشتر بر عضله سازی و تبدیل چربی به عضله است، اما در کراسفیت تمرکز بر چربی سوزی بیشتر ی باشد.

ورزش کراس فیت برای چه کسانی مناسب است ؟

کارشناسان بر این باور اند، این رشته ورزشی مناسب همه افراد است، و هر کسی می تواند تمرین های کراس فیت را انجام دهد. چون پایه تمرینات کراس فیت بر حرکات روزمره زندگی است فرقی نمی کند شما ۱۵ سال باشید یا ۶۰ سال، همه ما در طول روز نشست و برخاست ، اجسام را از زمین بلند و جا به جا می کنیم. البته کراس فیت هم مانند سایر رشته های ورزشی می تواند خطر آسیب دیدن برای همه افراد از جمله مبتدی تا حرفه ای، نوجوان ها یا افراد مسن را به همراه داشته باشد. همچنین افراد آسیب دیده، بیمار و افراد با مراقبت های خاص باید طبق دستور العمل های خاص، فعالیت ورزشی خود را دنبال کنند.

بخوانید  تأثیر ورزش بر دیابت

فواید ورزش کراسفیت

ورزش کراس فیت به صورت فشرده و در مدت زمان کوتاه انجام می شود، بنابراین شما می توانید در مدت کوتاهی ورزش زیادی انجام دهید.

 تمرین های ورزشی آن دائما در حال تغییر است.

همچنین می توانید این ورزش را در خانه بدون تجهیزاتی انجام دهید.

یکی از را ه برای بالابردن استقامت ورزشکاران می باشد.

معایب ورزش کراس فیت

یکی از خطراتی که احتمال آن در این ورزش زیاد است، خطر آسیب دیدگی است. از جمله آسیب ها بخصوص برای افراد تازه کار، پیج خوردگی، آسیب مفاصل، کشیدگی ماهیچه وپیچ خوردگی باشد. ورزش کراس فیت، یک ورزش ترکیبی است و از رشته های مختلف ورزشی، استفاده می شود.

به همین خاطر چون ورزشکاران از جزئیات انجام حرکات آگاهی ندارند، با افزایش در سرعت تمرینات، ممکن است تمرینات را درست اجرا نکنند همین امر باعث آسیب دیدگی می شود. توصیه می شود اگر این ورزش را به تازگی شروع کرده اید، تمرینات را با وزنه های کوچک و یا حتی بدون وزنه انجام دهید، تا آرام آرام قدرت بدنی خود را ساخته و بالا ببرید و بتوانید از انجام تمرین های بیشتر بهره ببرید .

تغذیه مناسب برای ورزش کراسفیت

در ورزش  کراس فیت، آقایان در هر دقیقه تقریبا بین ۱۵ تا ۱۸ کالری، خانم ها در هر دقیقه ۱۵ کالری می سوزانند. ورزشکارانی که با شدت و قدرت بیشتری ورزش می کنند کالری بیشتری می سوزانند. برای این ورزش  توصیه می شود، ۴۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد چربی، ۳۰ درصد پروتئین مصرف کنید.

بخوانید  چگونه سیکس پک داشته باشیم؟

با مصرف گوشت، آجیل و دانه ها ، سبزیجات، عدم مصرف شکر و کمی نشاسته می توانید به این نسبت غذایی برسید. باید بدانید این رژیم غذایی و این درصد به طور تقریبی است، هر فرد باید رژیم غذایی ویژه خود را داشته باشد. از این رو شما می توانید با مراجعه با کارشناسان ورزش ما در باشگاه بانوان سردار جنگل برنامه مخصوص به خود را دریافت کنید.

نمونه تمرینات ورزش کراس فیت

تمرینات کراس فیست، می تواند طبق تناسب اندام و اهداف شما قابل تغییر باشد. جالب است بدانید تا روز تمرین هیچ کس از تمرینات ورزشی آن روز خبر ندارد به جز مربی، چون هر جلسه از تمرین با تمرین قبل فرق دارد، همین امر باعث جذاب تر شدن این ورزش می شود. بهتر است در ابتدا آرام تمرینات خود را شروع کنید اما به طور پیوسته و مداوم آن را دنبال کنید. در ادامه نمونه ای از این تمرینات را نام می بریم.

  • اسکات هوایی
  • پرس شانه
  • بورپی
  • پوش آپ
  • تمیز کردن
  • پرش جعبه ای
  • پوش آپ با رها کردن دست
  • تاب دادن کتل بل

نتیجه گیری

همیشه بانوان به دنبال ورزش هایی بوده اند که ظرافت و زیبایی اندام آن ها را نمایان کند، این ورزش با ترکیب ورزش های ژیمناستیک و وزنه برداری می تواند ورزشی مورد علاقه بانوان باشد. این ورزش به خاطر تکامل عمیقی که دارد، سازگاری زیادی با بدن انسان دارد. همچنین یکی از بهترین ورزش های چربی سوزی است با تغذیه مناسب و تمرین مناسب می توانید به اندام ایده آل خود برسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *