ورزش در سرما خوردگی

ورزش در سرما خوردگی »» ورزش به طور کلی برای سلامتی انسان ها نقش مهم و مفیدی دارد. و می تواند خیلی از بیماری ها را از بدن دفع و به تقویت بدن کمک کند. اما این قضیه همیشه صادق نیست در شرایطی که فرد دچار بیماری های قلبی و عروقی باشد حتما باید زیر نظر پزشک انجام دهد، زیرا ممکن است موجب تشدید بیماری این افراد شود. حال سؤال این جاست که آیا ورزش در سرما خوردگی ممکن است؟ در این مطلب از باشگاه بانوان غرب تهران بهار توضیحات بیشتر و راهنمایی مورد ، ورزش  در سرما خوردگی و آیا به درمان آن کمک می کند یا درمان را به تأخیر می اندازد می پردازیم.

آیا در زمان سرما خوردگی می توان ورزش کرد؟

به طور طبیعی در زمان سرما خوردگی احساس ضعف و خستگی خواهید داشت. بدن شما باید انرژی بیشتری، صرف مبارزه با ویروس سرما خوردگی کند. به همین دلیل شما به انرژی بیشتری نیاز دارید که بتوانید در حین ورزش هم مصرف کنید. پس بهتر است زمانی که مریض می شوید واقع بین باشید و به این موضوع توجه کنید و از خود انتظار بیشتری نداشته باشید. با وجود علائم زیر، ورزش کردن در سطح متوسط بلا مانع است .

 

گوش درد

ممکن است گوش درد یکی از علائم سرما خوردگی شما باشد. باید در نظر داشته باشید تجمع مایع در پشت گوش می تواند روی تعادل شما تأثیر بگذارد. بهتر است از ورزش هایی مانند شنا که موجب وارد شدن مایعات بیشتر به داخل گوش شما می شود خود داری کنید.

 

گرفتگی بینی

تنفس بخشی از ورزش است، بخصوص برای ورزش های هوازی بسیار مهم است. ورزش با بینی گرفته مشکل است اما غیر ممکن نیست. اگر گرفتگی بینی دارید بهتر است ورزش با شدت پایین انجام دهید. در حالتی که احساس می کیند به سختی نفس می کشید، بهتر است از ورزش کردن دوری کنید و در شرایط مناسب تری به آن ادامه دهید.

بخوانید  چسب تیپ چیست؟

 

علائم خفیف

اگر سرما خوردگی شما رو به بهبود است و شیب نزولی را طی می کند، و باعث نمی شود سرعت شما در ورزش کردن کم شود می توانید بسیاری از ورزش ها را انجام دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که هیدراته نگه داشتن بدن و نوشیدن مایعات به میزان  کافی  امری مهم است.

 

گلو درد

گلو درد می تواند آزار دهنده باشد، اما سبب باز نگه داشتن شما از ورزش نیست. بهتر است مایعات خنک و به میزان کافی استفاده کنید تا به تسکین گلو درد کمک کند.

 

ورزش های مناسب سرماخوردگی

ورزش های سخت و شدید بر بدن فشار زیادی وارد می کند و حتی می تواند سیستم ایمنی بدن را به طور موقت ضعیف کند. از این رو، ورزش های  سخت و مکرر در طول روز، در زمان مریضی مانند سرما خوردگی مناسب نیست. سعی کنید ورزش های سبک تر و ملایم تر انجام دهید تا هم از هدف خود دور نشوید و هم علائم سرما خوردگی را تشدید نکنید. چند ورزش مناسب در زیر آورده شده است.

 

  • پیاده روی
  • یوگا
  • پیلاتس
  • ورزش های هوازی با شدت کمتر
  • دستگاه های ورزشی مانند دوچرخه و الپتیکال
  • استفاده از وزنه های سبک
بخوانید  رژیم غذایی برای افزایش وزن

 

این بیماری معمولا بعد از گذشت چند روز از بین می رود و شما می توانید به روال ورزشی خود ادامه دهید. با مراقبت از خود می توانید این مدت زمان را کاهش دهید.

 

چه زمانی ورزش در سرما خوردگی ضرر دارد

 

چه زمانی ورزش در سرما خوردگی ضرر دارد؟

در زمانی که سرما خوردگی شما خفیف، گلودرد و گوش درد خفیف داشته باشید می توانید به ورزش کردن خود ادامه دهید. معمولا به ورزشکاران توصیه می شود در زمانی که علائم سرماخوردگی گردن به پایین دارند از ورزش کردن اجتناب کنند. در موارد اشاره شده در زیر است که باید انجام تمرینات را کنار بگذارید تا هم عملکرد تان تحت تأثیر قرار نگیرد و هم در محیط اجتماعی و عمومی مانند باشگاه، دیگران را درمعرض  خطر بیماری قرار ندهید.

 

سرفه خلط دار و مرطوب

زمانی که شما سرفه های خلط دار می کنید، انجام تمرین و ورزش به دستگاه سیستم تنفسی شما فشار بیشتری وارد می کند، در نتیجه منکن است مریضی شما را حادتر کند. همچنین در این زمان به ریه و قلب فشار بیشتری وارد می شود و می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را افزایش دهد . پس در این مرحله است که بهتر است ورزش را متوقف کنید.

 

تب

زمانی که تب دارید، در واقع نشان می دهد سیستم دفاعی بدن در مقابل مبارزه با ویروس ها است. در این زمان به طور طبیعی دمای بدن بالا می رود، و تب بالا موجب کم آبی بدن می شود و موجب وخیم تر شدن تب می شود. ورزش کردن  و بالا بردن دمای بدن جایز نیست، بهتر است تا زمانی که تب دارید از ورزش کردن اجتناب کنید.

بخوانید  درمان بدن درد بعد از ورزش

علائم مربوط به معده و قفسه سینه

در مواقعی که سرما خوردگی با علائمی در معده و سنگینی قفسه سینه رخ می دهد، بهتر است ورزش را ترک کنید تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید.

 

آیا ورزش از سرما خوردن جلوگیری می کند؟

سرما خوردگی توسط ویروس و یک بیماری خفیف دستگاه تنفسی می باشد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند در مقایسه با افرادی که ورزش نمی کنند، کمتر در معرض سرما خوردگی قرار می گیرند. بهتر است برای پیشگیری از سرما خوردگی ورزش با سطح متوسط انجام شود. ورزش هایی مانند پیاده روی سریع به مدت ۴۵ دقیقه می تواند کمک شایانی کند.

 

سخن پایانی

ورزش کردن فقط راهی برای تناسب اندام نیست. ورزش منظم و مداوم به سیستم ایمنی و سلامت بدن کمک می کند. با انجام ورزش منظم و نگه داشتن سطح مناسب ویتامین D بدن، احتمال مبتلا شدن به بیماری های تنفسی فوقانی به طور شگفت آوری کاهش می یابد. اگردر زمان سرما خوردگی دچار علائمی مانند تب، سرفه های مکرر و ضعف هستید بهتر است تا بهبودی کامل، استراحت کنید. اما اگر علائم شما خفیف است می توانید به روال ورزشی روزانه خود ادامه دهید.باید به خاطر داشته باشید ورزش کردن نیز به اندازه خوابیدن و غذا خوردن مهم است.شما می توانید با ثبت نام در بهترین باشگاه بانوان غرب تهران زیر نظر کارشناسان مجرب ما، از احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند سرما خوردگی جلوگیری کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *