ورزش در دوران قاعدگی

 یکی از دغدغه بانوان ورزش در دوران قاعدگی است، اگر شما هم آن دسته از افراد هستید که در دوران پریودی از باشگاه رفتن و انجام تمرین صرف نظر می کنید، باد بدانید ورزش در دوران قاعدگی مثل یک معجزه عمل می کند، باعث کاهش علائمی که در این دوران‌ مثل نفخ، خستگی و گرفتگی عضلات می شود و موجب می شود شما از  نظر روحی و جسمی  حس بهتری داشته باشید. و دوران پریودی را برای شما آسان کند.

 و به تعادل رسیدن هورمون های شما کمک می کند. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که یک سری محدودیت در این دوران وجود دارد. در ادامه این مطلب شما را با یکسری باید ها و نباید های در این دوران آشنا می کنیم.

فواید ورزش در دوران پریودی

در اکثر مواقع ورزش برای بدن مفید است، خصوصا در دوران پریودی، به جریان و تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند، برای کاهش درد و دوره سبکتر شما را روبرو می کند. در دوران قاعدگی تعادل هورمون ها بهم خورده و میزان هورمون استروژن و پروژسترون به پایین ترین سطح خود می رسند ، همین باعث ضعف و خستگی در بدن شما می شود. با ورزش کردن می توانید احساس و انرژی بدن خود را افزایش دهید.

همچنین ورزش استرس را کاهش می دهد، در این دوران استرس باعث درد و گرفتگی در عضلات می شود، ازایش جریان خون بعد از ورزش به کاهش درد های پریودی کمک شایانی می کند. در ادامه مطلب باشگاه بانوان بهار چند فایده ورزش در دوران قاعدگی را بیان می کنیم.

بخوانید  ورزش کردن در دوران بارداری

کاهش pms یا علائم قبل از قاعدگی

اگر در دوران نزدیک به پریود خود، دچار خستگی و نوسانات خلقی می شوید، ورزش، به ویژه ورزش هوازی می تواند به شما کمک کند و این علایم را کاهش دهد. با ورزش کردن میزان اندورفین بدن خود را افزایش، در نتیجه پر انرژی تر، سرحال تر و خلق و خوی شما بهتر می شود.

منظم شدن قاعدگی

اگر دچار نا منظمی پریودی هستید با تمرین، ورزش کردن و فعالیت بدنی  چرخه قاعدگی خود را منظم کنید، با داشتن  فعالیت بدنی به همراه رژیم غذایی سالم به شما به تنظیم و آسان شدن دورا قاعدگی کمک می کند.

مبارزه با قاعدگی دردناک

بانوان با داشتن کمر درد، سر درد، دل درد و گرفتگی عضلات در دوران پریودی، به آخرین چیزی که فکر می کنند ورزش کردن است. اما این مسئله ثابت شده علائم درد و ناراحتی دوره پریودی با انجام ورزش های سبک کاهش پیدا می کند. علایمی مانند:

نفخ، نوسانات خلقی، حالت تهوع، سردرد و کمر درد، تحریک پذیری خستگی و گرفتگی عضلات.

بالا رفتن اندروفین در بدن

اندروفین یک هورمون و مسکن طبیعی می باشد، در زمان ورزش آزاد می شود، با آزاد شدن این هورمون شما احساس خوبی خواهید داشت و افسردگی، اضطراب را کاهش می دهد.

 

بهترین ورزش در پریودی

بهترین ورزش ها در دوران قاعدگی

پیشنهاد ما باشگاه بانوان غرب تهران،به شما در دوران قاعدگی، انجام ورزش سبک است، بهتر است به همان روند ورزشی خود ادامه دهید. اما ممکن است در چند روز اول پریود دچار درد و ناراحتی باشید، به خود استراحت دهید یا حرکات و تمرین های سبک تر را در برنامه خود قرار دهید.

بخوانید  انواع فرم بدن و تمرینات آن

پیاده روی

یکی از بهترین و آسان ترین ورزش دردوران قاعدگی پیاده روی است. نیازی به لباس ، مکان و تجهیزات خاصی

ندارد. شما می توانید آ ن را به هر صورت که می توانید انجام دهید، زمان بیشتر یا کمتر بگذاررید، سرعت آن  را کمتر یا بیشتر کنید، می توانید از فضای آزاد لذت ببرید. پیاده روی سبک می تواند هورمون بتا اندورفین را در بدن آزاد کند، درد و علائم قاعدگی را کاهش دهد.

تمرینات قدرتی سبک

شما می تواند ورزش های قدرتی انجام دهید اما از نوع سبک تر و راحت تر آن، وزنه های سبک تر انتخاب کنید و از بلند کردن وزنه های سنگین خودداری کنید چون موجب خونریزی بیشتر می شود.

یوگا و پیلاتس

ورزش هایی مانند پیلاتس و یوگا به آرامش شما کمک و بدن را سالم و آرام می کنند. و بهترین زمان انجام آن در دوران پیش از قاعدگی می باشد، علایمی مانند خستگی، درد عضلانی و حساسیت سینه را کاهش می دهد. تمرکز همراه با تنفس های عمیق موجب بهبود خلق وخو، آرامش و کاهش درد لگن و شکمی می شود.

ورزش کگل

با انجام ورزش های کگل می توانید دوران قاعدگی راحتتری داشته باشید، درد لگن و شکم را کاهش می دهد و می توانید تمرینات آن را به صورت دراز کشیده یا نشسته انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر درباره ورزش کگل می توانید به مقاله ما درباره ورزش کگل چیست؟ مراجعه کنید.

بخوانید  رژیم غذایی برای چربی سوزی

چه ورزش هایی در دوران قاعدگی ممنوع می باشد؟

در دوران پریودی قانون ورزش به این صورت است که نباید فشار زیادی بر بدن وارد، که موجب درد و خونریزی بیشتر شود. با این حال ورزش در دوران قاعدگی مفید است ولی باید یکسری از نکات را رعایت کرد.

از ورزش های طولانی و شدید پرهیز کنید.

ورزش هایی که به شکم و کمر فشار زیادی وارد می کند.

زمانی که به طور غیر عادی احساس ضعف و خستگی  می کنید.

انجام ندادن یوگا معکوس یا وارونه.

ورزش کردن خونریزی دوران قاعدگی را افزایش می دهد؟

در واقع یکی از عوامل خونریزی استروژن می باشد، که باعث تحریک رشد پوشش رحمی می شود. به طور کلی زمانی که ورزش می کنید میزان چربی بدن کم می شود در نتیجه با کم شدن چربی بدن سطح استروژن پایین آمده، و میزان خونریزی و شدت آن کم

می شود.انجام تمرینات و حرکات ورزشی مناسب و با شدت کمتر خونریزی دوران را کاهش می دهد.

سخن  پایانی

شواهدی نشان داده نشده است، ورزش در دوران پریودی مضر باشد نه تنها ضرر ندارد بلکه موجب کاهش درد و آسانی دوره می شود. ورزش را ادامه اما شدت آن را کم کنید، زمان بیشتری برای ریکاوری بدن در نظر بگیرید. با ورزش آرام و سبک بدن و ذهن خود را به آرامش برسانید. در روز های قاعدگی خود را بیش از حد خسته نکنید. داشتن خواب کافی و آرام به بازسازی انرژی بدن کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *