ضرر تردمیل برای زانو

یکی از محبوب ترین دستگاه های ورزشی در بین افراد چه ورزشکار و چه مبتدی تردمیل می باشد. زیرا برای کاهش وزن، تناسب اندام و گرم کردن بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اما یک سوالی که برای همه کسانی که از تردمیل استفاده می کنند پیش می آید، ضرر تردمیل برای زانو بانوان بوده، آیا تردمیل به زانو آسیب می رساند؟ حقیقت این است افرادی که از این دستگاه استفاده کردند، زانو درد را به عنوان عارضه ای برای استفاده از تردمیل بیان کردند.  در این مقاله باشگاه بانوان سردار جنگل به این سوال مطرح شده پاسخ خواهیم داد. همچنین نکات و اصولی که باید قبل از استفاده از تردمیل رعایت کنید برای شما ارائه می دهیم. پس ما را در این مقاله همراهی کنید.

آیا تردمیل به زانو آسیب می رساند؟

امروزه در بسیاری از خانه ها وسیله ورزشی تردمیل وجود دارد که افراد از آن برای سلامتی جسم خود  استفاده می کنند. با تردمیل می توانید مدت زمان، سرعت و تعداد قدم های خود را مطابق با نیاز ها و میزان سوزاندن کالری تنظیم کنید. اگر درک بهتری از سازو کار تردمیل و همچنین شرط های لازم قبل از به کار گیری تردمیل را بدانیم. و بدانیم چگونه متناسب با آمادگی جسمانی خود ورزش کنیم، می توانیم از احتمال آسیب به مفصل زانو و درد زانو جلوگیری کنیم.

 زانو دردی که بر اثر استفاده از تردمیل ایجاد می شود برای هر فرد متفاوت است. می توان گفت تقریبا بیشتر افراد این درد و اثرات منفی را کم و بیش تجربه کرده اند. در ادامه به چگونگی اثر تردمیل بر روی زانو ها توضیح می دهیم و این که چگونه یک تجربه  امن با انجام تردمیل داشته باشید.

بخوانید  انواع فرم بدن و تمرینات آن

استفاده از تردمیل چگونه بر روی مفاصل زانو اثر می گذارد؟

اگر به پیاده روی در فضای باز می روید، به حرکات بدن و مفاصل پا دقیق شوید. با هر قدمی که شما بر می دارید به طور نا خواسته صدها و شاید هزارها پوند نیرو جذب می کنید. اما وقتی روی دستگاه این قدم ها را بر می دارید این نیرو تماما به عضلات حرکتی شما منتقل می شود. فرض کنید این قدم ها با فشار زیاد بر روی تردمیل برداشته شود میزان این نیرو خیلی بیشتر می شود. اگر حتی اولین نقطه اتصال با دستگاه را مچ پا ها در نظر بگیریم اما باز هم فشار بر روی مفاصل زانو است. چون مفصل زانو بین دو مفصل مچ و ران قرار دارد احتما آسیب آن به میزان قابل توجهی بالا است.

اکثر افراد در هنگام استفاده از تردمیل با پنجه ها و انگشتان پا قدم بر می دارند، این امر موجب آن می شود فشار بیشتری بر روی مفاصل خصوصا زانو وارد شود. بر عکس پیاده روی قدم ها صاف و بر روی زمین است. می توان گفت این علت به مرور زمان استفاده از تردمیل موجب این درد ها می شود.

 

نکات مهم حرکت روی تردمیل

نکات مهم در هنگام استفاده از تردمیل

در ادامه چند نکته که موجب کاهش احتمالی آسیب به مفاصل زانو می شود را برای شما بیان می کنیم.

با سرعت آهسته شروع کنید

می توانید با قدم های آهسته و کم در ابتدا شروع کنید. زمانی که شما با سرعت کم از تردمیل استفاده می کنید می توانید از حرکت صحیح بدن خود در هنگام پیاده روی اطمینان حاصل کنید. معمولا زمانی که با سرعت معمولی پیاده روی می کنید، اولین قسمتی که روی سطح زمین قرار می دهید پاشنه پا است. همین مسئله باعث کاهش فشار بر روی مفصل زانو می شود. با تکرار این تمرین در زمانی که آهسته پیاده روی می کنید ،برایتان به عادت تبدیل می شود. در نتیجه در زمان پیاده روی با سرعت بالا می توانید این عادت را برای خود حفظ کنید.

بخوانید  اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش

از کفش مناسب پیاده روی استفاده کنید

می توان گفت کفش مناسب و راحت نقش مهمی در جلوگیری از درد مفاصل مانند درد زانو دارد. باید بدانید یکی از شرایط استفاده از تردمیل پوشیدن کفش مناسب است. اگر شما برای خرید کفش ورزشی به فروشگاه های مورد نظر مراجعه کنید، فروشنده برای راهنمایی و کمک به شما، توصیه می کند بر روی تردمیل گام بردارید. تا طبق گام هایی که بر می دارید کفش مخصوص به شما را انتخاب کند. با داشتن کفش مناسب، شیوه گام های خود را بر روی تردمیل تحت کنترل خود در آورده و از هر گونه آسیب احتمالی جلوگیری می کنید.

ورزش مسابقه نیست

باید گفت قبل از انتخاب هر ورزشی بهتر است متناسب با آمادگی بدنی خود آن را انجام دهید. نیازی نیست در ابتدا سراغ یک سنگ بزرگ بروید خصوصا زمانی که مشکلات جسمانی مانند زانو درد دارید. طبق شرایط بدنی خود تمرینات را انجام دهید نه بر اساس تصوراتی که در ذهن خود دارید. بهتر است تمرینات خود را به مدت طولانی اما آهسته انجام دهید. نیازی نیست هر دفعه رکورد قبلی خود را بزنید چون یک مسابقه نیست .

بخوانید  ورزش در دوران قاعدگی

گرم کردن و سرد کردن بدن

ماهیچه ها و عضلات سرد فاقد انعطاف پذیری و حرکت راحت هستند. پس بهتر است همیشه قبل از انجام هر تمرین بدن خود را گرم کنید. گرم کردن‌ بدن می تواند شامل ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده روی و بعد حرکات کششی باشد. پس از گرم کردن ورزش خود را شروع کنید.همچنین بهتر است بعد از انجام ورزش بدن را سرد کرده و ضربان قلب خود را کاهش دهید تا به طور ناگهانی به بدن شما شک وارد نشود.

کلام پایانی

در مطلب بالا دریافتیم استفاده نادرست از تردمیل نه تنها اثر مثبتی بر سلامتی انسان نمی گذارد بلکه احتمال آسیب به مفاصل خصوصا زانو را بالا می برد. اگر زانو درد شدید دارید بهتر است در فضای باز پیاده روی کنید، و حتما با پزشک خود مشورت کنید. با رعایت کردن و اصلاح تکنیک به کار گیری تردمیل احتمال آسیب کاهش پیدا می کند. راه کار های ساده ای مانند پوشیدن کفش مناسب، اصلاح وضعیت بدن در هنگام ورزش و افزایش تدریجی سرعت، از زانو ها در برابر اثرات مخرب محافظت می کند. از مربیان متخصص برای قرار گرفتن درست بدن ، بر روی دستگاه کمک بگیرید. با مراجعه به متخصصان باشگاه بانوان پونک می توانید از این مشاوره بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *