یوگا بانوان

ساعت کلاس های یوگا بانوان بهار

روز زوجبهار امینی8:00 تا 9:00

یوگا بانوان

شاید برای خیلی از افراد کلمه یوگا، یک کلمه آشنا و در عین حال غریب باشد. شاید کسانی باشند که فقط اسم یوگا را شنیده و کسانی که به صورت حرفه ای آن را دنبال می کنند. ورزش یوگا بانوان در آسیای شرقی و توسط هندوها ابداع شد و در سراسر جهان، الخصوص در غرب جهان مورد توجه بیشتری قرار گرفت. غربی ها ورزش یوگا را به نماد آرامش و تندرستی تبدیل کردند. می توان گفت یوگا یک ورزش و تمرین برای بدن و روح ، که هدف آن نظم دادن به ذهن با یکسری تمرینات ذهنی و فیزیکی است. در ادامه این مطلب راجع به یوگا بانوان، انواع یوگا واهمیت آن صحبت خواهیم کرد.

 

یوگا چیست؟

 واژه یوگا YOGA ، به معنی اتحاد است. و منظور از یوگا یعنی یک پارچگی با خویشتن. در این ورزش به آرامش و پرورش روح و جسم توجه ویژه ای دارد. یوگا ترکیبی از آرامش، تمرینات بدنی، کنترل تنفس، مدیتیشن و تفکر مثبت است. فعالیت بدنی در ورزش یوگا کمتر از ورزش های دیگر است.بیشتر روی مدیتیشن و تکنیک های تنفسی تمرین می شود تا سلامت روح و جسم ارتقاء پیدا کند. در یوگا تلاش می شود بین قدرت و انعطاف پذیری تعادل بر قرار شود. یوگا ورزشی است که به طور شگفت انگیزی  موجب تندرستی فرد، دفع بسیاری از بیماری ها و حتی موجب تسکین و برطرف شدن درد ها می شود.

 

فواید یوگا

ورزش یوگا در واقع بیشتر از یک تمرین ورزشی جسمی است، موجب بهبود شرایط روحی و روانی می شود. در زیر به اختصار به فواید ورزش یوگا خواهیم پرداخت :

 

کاهش و کنترل استرس و اضطراب

انجام منظم یوگا روی سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن تاثیر مثبت می گذارد و موجب بهبود حال افراد می شود.

 

افزایش انعطاف پذیری

این ورزش موجب افزایش انعطاف پذیری و تعادل در ورزشکاران می شود. به بهبود عضله مرکزی شکم و عضله پسواس کمک می کند.

 

بهبود کیفیت خواب

پس از چند جلسه تمرین می توان تاثیرات مثبت آن را بر کیفیت خواب مشاهده کرد. علت خواب نا مناسب در افراد به دلیل استرس بالا و عدم تعادل هورمون ها است. ورزش یوگا به سیستم عصبی سمپاتیک می کند و موجب کاهش التهاب آن می شود، در نتیجه فرد می تواند خواب راحت تری داشته باشد.

 

کاهش انواع درد بدنی

بیشتر حرکات یوگا موجب کاهش درد کمر، درد گردن، سردرد های میگرنی می شود. همچنین در کاهش ناراحتی های گوارشی و علائم آرتروز کمک شایانی می کند. بهبود جریان خون و انعطاف پذیر موجب کاهش درد در بدن می شود.

فواید یوگا بانوان

افزایش اعتماد به نفس

این ورزش برای افرادی که اعتماد به نفس پایین دارن موثر است چون با انجام منظم یوگا می توانند تنش عصبی خود را کنترل کنند، در نتیجه اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

 

کاهش وزن و ساخت عضله

در برخی از سبک های ورزش یوگا به کنترل اشتها، کاهش وزن، افزایش توده عضلانی و تعدل بین هورمون ها کمک می کند. شاید در بعضی از کلاس های یوگا عرق شما سرا زیر و موجب کاهش وزن و سوزاندن کالری شما شود. اما شاخص فایده این ورزش کاهش وزن و استرس است.

 

کاهش خستگی مغز

بد خوابی یا کمبود خواب می تواند باعث بیماری و عدم تمرکز فرد شود. با انجام حرکات کششی به اندازه یک یا دو دقیقه می توان انرژی بدن را بازیابی کرد.

تنگ کردن واژن بانوان

از دیگر فواید ورزش یوگا بانوان می توان به تنگ کردن واژن اشاره کرد. چون در هنگام انجام تمرین ماهیچه لگن نیز درگیر می شود، این امر باعث تقویت عضلات واژن شده و موجب تنگ تر شدن آن می شود.

 

زمان مناسب برای ورزش یوگا کدام است؟

زود بیدار شدن به بدن  و ذهن شما انرژی بیشتری می دهد و به شما این فرصت را می دهد که از سکوت و آرامش لذت ببرید. انجام یوگا در زمان صبحگاهی سبب می شود انرژی فرد در طول روز بالا رود. انجام یوگا در زمان عصر یا شب نیز مانعی ندارد. اما یوگا در زمان صبح می تواند به داشتن یک روز عالی، شاداب بودن ذهن و کاهش استرس در طول روز کمک کند. هر جلسه تمرین یوگا بین ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه می باشد، که می تواند این زمان کمتر نیز باشد.

 

انواع یوگا

تنوع و انواع مختلفی در ورزش یوگا به شما این امکان را می دهد که انتخاب کنید  یک کلاس سخت بدنی داشته باشید و یا کلاس آسانی مثل مراقبه و آرامش بخش. شما می توانید با مشورت با مربی خود و علاقه فردی، سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید، باشگاه بانوان پونک این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است. سبک های مختلف یوگا به شرح زیر است :

  • هاتا یوگا
  • بیکرام یوگا
  • آشتانگا یوگا
  • یوگا قدرتی
  • کندالینی یوگا
  • یوگای قبل از تولد
  • یوگا مدرن
  • یوگا ترمیمی
  • آینگار یوگا
  • سیواندانا یوگا

 

ورزش یوگا بانوان برای لاغری

سبک های خاصی از یوگا وجود دارند که شدید تر و فعال هستند و در آن شخص کالری بیشتری می سوزاند. به جلوگیری از افزایش وزن کمک می کنند. تمرینات این نوع ورزش یوگا  باعث بهبود متابولیسم و تقویت عضلات می شود. یوگای ترمیمی یک سیک از ورزش یوگا است که به کاهش وزن وسوزاندن کالری کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد این سبک از یوگا علاوه بر کاهش وزن برای چربی سوزی شکم نیز مؤثر است. برای کاهش وزن با ورزش یوگا بهتر است هفته ای حداقل ۳ تا ۵ جلسه در هفته و حداقل به مدت یک ساعت تمرین شدید و فعال انجا دهید تا نتیجه مطلوب را مشاهده نمایید.

برای نتیجه گرفتن، بهتر است در کنار این تمرینات، فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و شنا هم داشته باشید.

 

آموزش یوگا بانوان

برای شرکت کردن در کلاس های یوگا بانوان نیازی به انعطاف پذیری بلا ندارید، زیرا به مرور زمان انجام این ورزش انعطاف پذیری شما را بالا می برد. برای شروع شما، فقط نیاز دارید مربی و سبک خود را انتخاب کنید که بسته به نیاز ها ، توانایی ها، وضعیت جسمانی و محدودیت ها شما می باشد. شمل می توانید در کلاس های یوگا بانوان در بهترین باشگاه بانوان غرب تهران ثبت نام کنید و از مشاوره کارشناسان و مربیان با تجربه بر خوردار شوید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *