دمبل مناسب هر فرد

دمبل مناسب هر فرد »» برای یک فردی که می خواهد ورزش و تمرینات را به تازگی شروع کند، انتخاب دمبل و وزنه مناسب کار مشکلی است. برای یک فرد مبتدی این سوال پیش می آید که چه میزان از وزنه را می تواند از زمین بلند کند، یا یا سنگینی دمبلی که در حین تمرینات استفاده می کند چقدر باشد.

مقدار سنگینی وزنه ای که انتخاب می کنید و برای شما مناسب باشد به عوامل مختلفی بستگی دارد، حتی ممکن است وزنه ای که برای یک تمرین استفاده می کنید برای تمرین دیگر مناسب نباشد. باید از وزن های مختلف برای انجام هر حرکت استفاده کرد.

در این بخش از مقاله باشگاه بدنسازی بانوان پونک قصد داریم تا درباره دمبل مناسب هر فرد صحبت کنمی تا هم از ورزش قدرتی خودتان نتیجه کافی بگیرید و هم ایمنی استفاده از وزنه برای شما حفظ شود.

انواع دمبل مناسب هر فرد

در ابتدا برای شما دو نوع دمبل را نام و به توضیح هر نوع آن می پردازیم.

دمبل ثابت

این نوع از دمبل ها بیشتر رایج است و بیشتر آن را می بینیم. جنس آن ها اغلب از چدن است که یک روکش پلاستیکی رنگی دارند. به این دمبل ها دمبل ایروبیک نیز می گویند. دمبل های ثابت شش ضلعی فلزی از دبل های ایروبیک سنگین تر هستند. که ممکن است این دمبل های فلزی بدون روکش به پوست دست شما آسیب و آن را اذیت کند. یکی از مزیت های دمبل ثابت، این است که تمرین با آن ساده است و جای زیادی در منزل نمی گیرد. اما ممکن است این دمبل ها همه وزن های مورد نظر شما را پوشش ندهد و پس از مدتی استفاده برای شما سبک باشد.

بخوانید  تاثیر ورزش گروهی برسلامت

دمبل متغییر

دمبل های متغییر، دمبل هایی هستند که شامل یک دسته فلزی و چندین وزنه متفاوت هستند. می توانید وزنه ها را مناسب با تمرین خود انتخاب و در انتهای دو دسته قرار، و گیره را به انتهای آن وصل کنید تا وزنه ها از جایشان خارج نشوند. دسته فلزی معمولا به صورت برجسته و عاج دار است تا برای استفاده آسان تر باشد.

از مزایای استفاده از دمبل های قابل تنظیم این است که، شما می توانید بر حسب نیاز خود وزن آن را تنظیم کنید. اما از معایب آن قیمت بالای آن است. و همچنین ممکن است باز و بسته کردن و عوض کردن وزنه ها وقت گیر باشد و موجب شود بدن در حین تمرین سرد شود.

بهترین وزن دمبل برای شروع کدام است؟

کا ر اصلی بدنسازی به چالش کسدن عضلات شما است. نباید وزنه یا دمبلی را استفاده کنید که برای شما بسیار سبک است. اگر وزنه و دمبل برای شما سبک باشد نمی تواند بر روی افزایش قدرت و رشد عضلات شما تاثیر بگذارد.

اگر با وزنه سبک تمرینات خود را انجام دهید در واقع وقت خود را تلف می کنید و بهره ای از آن نمی برید. باید وزنه ای انتخاب کنید کمی برای شما از نظر وزنی سنگین تر باشد. در مواقعی که بعد از گذشت زمان دیگر وزنه مورد نظر برای شما سبک است،یعنی نشانه پیشرفت شما در ورزش است و باید به سراغ وزنه سنگین تر از آن بروید.

بخوانید  رژیم غذایی برای شکم تخت

راهنمای انتخاب دمبل مناسب هر فرد

 

برای عضله سازی از وزنه چند کیلویی استفاده کنیم؟

برای عضله سازی، به دمبلی نیاز است که در حدود ۸ تا ۱۵ تکرار شما را به چالش بکشد. که بهترین محدوده تکرار هر ست برای عضله سازی است. برای مثال برای حرکت پرس سرشانه دو دمبل ۱۰ کیلویی در محدوده ۸ تا ۱۵ تکرار، ممکن است چالشی باشد.

اما برای جلو بازو بسیار سخت و برای حرکت اسکوات بسیار آسان باشد. در نتیجه اگر می خواهید با دمبل عضله سازی کنید ، بهتر است از مجموعه ای از دمبل هایی که تمام تمرینات شما را در بر می گیرد استفاده کنید.

راهنمای انتخاب دمبل مناسب هر فرد

برای هر شخص انتخاب دمبل و وزنه مناسب کار مشکلی است، و این پرسش برای هر فرد مبتدی پیش می آید که چه میزان از وزنه را می تواند از زمین بلند کند و یا چه سنگینی دمبلی به کار ببرند. سبک یا سنگینی دمبل هایی که استفاده می کنید به وضعیت جسمانی فرد بستگی دارد. برای مثال یک دمبل ۵ کیلویی برای یک فرد بسیار سنگین اما برای فرد دیگر این وزنه بسیار ناکافی و ناکارامد است.

در نتیجه سنگینی یا سبکی وزنه ها برای هر فرد متفاوت است. اما دانستن این نکته مهم تست که استفاده از دمبل بیش از حد سنگین ممکن است باعث کشیدگی و یا آسیب رساندن به عضلات و اندام شما شود. در زیر به چند نکته دیگر اشاره خواهیم کرد.

میزان قدرت بدنی

برای شروع باید از میزان قدرت بدنی خود آگاه باشید و آن را بسنجید. با این راه کار می توانید دمبل مناسب خود را انتخاب کنید. بهتر از قبل از انتخاب دمبل هدف خود را مشخص کنید. آیا قصد دارید استقامت بدن خود را افزایش دهید یا قصد حجیم کردن عضلات خود را دارید.

بخوانید  چربی سوزی شکم و پهلو در باشگاه

  نحوه استفاده از دمبل جدید

بر حسب تناسب وزن دمبل و قدرت بدنی خود، دمبل را انتخاب کنید. این نکته را در نظر بگیرید همیشه وزنه ای که مناسب شماست انتخاب کنید. هیچ وقت بر اساس تمرینات دیگران با سن و جنسیت شما انجام می دهند، دمبل خود را انتخاب نکنید. برای دمبل زدن فقط و فقط با خودتان رقابت کنید. می توانید از مربیان با تجربه فیتنس بانوان پونک در انتخاب دمبل خود کمک بگیرید.

زمانی که دمبل مناسب برای تمرینات خود را پیدا کردید می توانید هر بار نیم تا یک کیلو به آن اضافه کنید.

شناخت انواع دمبل

در بالای مطلب به انواع دمبل اشاره شد بنا به نیاز خود می توانید، از هر کدام از دمبل های ثابت و یا قابل تنظیم استفاده کنید. اگر جای کمی برای نگه داری دمبل ها دارید دمبل های غیر ثابت می تواند انتخاب مناسب تری باشد. زیرا وزنه ها و میله آن به راحتی جدا می شوند. انتخاب دمبل مناسب برای رسیدن شما به هدفتان مهم می باشد. با استفاده از نکاتی که در بالا گفته شد و با تمرینات ورزشی مربیان تی ار ایکس بانوان پونک، می توانید بهترین تمرین و بهترین انتخاب وزنه را داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *