تفاوت بدنسازی و فیتنس

امروزه یکی از دغدغه های افراد تناسب اندام و داشتن عضلات عاری از چربی است. افراد زیادی برای رسیدن به این هدف از رژیم ها و داروهای متفاوتی استفاده می کنند. اما بسیاری از افراد با کمک ورزش به اندام ایده آل خود می رسند. ورزش کردن مداوم از بی خطر ترین روش ها است که برای از بین بردن چربی و کالری سوزی مناسب است . از این رو بدنسازی و باشگاه های ورزشی یکی از پر طرفدار ترین موارد هستند. شاید سوال خیلی پر تکرار این باشد تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست ؟ فیتنس و بدنسازی دو ورزش متفاوتی هستند که بنا به هدفی که فرد دنبال می کند، انتخاب می شوند. در ادامه مطلب از فیتنس بانوان پونک قصد داریم تا درباره تفاوت بدنسازی و فیتنس بپردازیم.

 

تفاوت فیتنس و بدنسازی چیست؟

می توان کفت یکی از مهمترین تفاوت بدنسازی و فیتنس این است که در فیتنس نیاز به ورزش کردن با وزنه های سنگین نیست. اما در بدنسازی با کشیدن و هل دادن وزنه های سنگین در گیریم. با وزنه زدن ماهیچه ها بیشتر رشد می کنند و قدرت بدنی ورزشکاران افزایش پیدا می کند. یک قانونی وجود دارد که با وزنه زدن می توانید به آسانی به توده عضلانی دست پیدا کنید. معمولا بدن سازان بیشتر علاقه دارند عضلاتی حجیم و بر آمده داشته باشند و ظاهری قوی و قدرتمند داشته باشند. در صورتی که در ورزشکاران فیتنس برعکس این موضوع است. در زیر از جهات مختلف، این دو ورزش را با هم مقایسه می کنیم.

 

بخوانید  ورزش در دوران قاعدگی

تفاوت فیتنس و بدنسازی از نظر موادغذایی دریافتی

یکی از مهمترین تفاوت های بدنسازی و فیتنس در میزان و نوع مواد غذایی است که ورزشکار دریافت می کند. همه ورزش ها برای رسیدن به هدف خود از یک سری مواد غذایی خاص در رژیم غذایی استفاده می کنند. اما در فیتنس و بدنسازی، مصرف مواد پروتئینی و کربوهیدرات ها جایگاه ویژه ای دارند. اما تفاوت مهم در مقدار و میزان مصرفی این مواد غذایی است. در بدنسازی چون بیشتر به عضله سازی اهمیت داده می شود، و برای این هدف نیاز به مصرف چند برابر پروتئین است. با مصرف پروتئین حجم عضلات و ماهیچه ها افزایش و کاهش چربی در بدن می شود. می توان پروتیین مورد نیاز را از غذاهایی مانند مرغ، گوشت، تخم مرغ و ماهی دریافت کرد.

در فیتنس هم مصرف پروتئین مورد اهمیت است. اما چون هدف فیتنس افزایش و ساختن توده عضلانی نیست مواد غذایی دیگر مانند میوه و سبزیجات نیز در رژیم غذایی جای دارند و توصیه می شود. زیرا این موادغذایی با داشتن مواد معدنی بسیار برای بدن مفید می باشند و به سلامت کمک می کنند.

تفاوت فیتنس و بدنسازی در مدت زمان تمرینات

یکی دیگر از تفاوت های بین فیتنس و بدنسازی در مدت زمان انجام تمرینات است. در فیتنس چون هدف تناسب اندام است هفته ای ۳ تا ۵ روز برای تمرین کافی خواهد بود. هر یک جلسه از تمرین بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه مفید خواهد بود. در فیتنس استفاده از وزنه و افزایش عضلات کمتر رایج است. ورزشکارانی که برای انجام فیتنس به باشگاه می روند به ورزش های هوازی اهمیت می دهند وبیشتر زمان خود را به انجام تمرینات هوازی می پردازند.

بخوانید  دمبل مناسب هر فرد

در بدنسازی چون با وزنه های سنگین انجام می شود، ورزش سنگین تری است. در نتیجه به زمان بیشتری برای انجام تمرینات نیاز است. افرادی که مشغول بدنسازی هستند معمولا ۶ روز از هفته به انجام تمرینات می پردازند. و بسته به نظر مربی زمان هر جلسه بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم  می باشد. و در این مدت هم ورزشکار زمان خود را صرف  کار با وزنه می کند.

 

تفاوت بدنسازی و فیتنس در مصرف مکمل ها

تفاوت بدنسازی و فیتنس در مصرف مکمل ها

اما در مورد مکمل ها  می توان گفت بستگی به انتخاب فرد دارد. هر دو گروه فیتس و بدنسازی می توانند ار مکمل ها مصرف کنند. با توجه به اینکه بدنسازان برای ساختن عضلات بیشتر نیاز به پروتیین دارند، می توانند بخشی از نیاز خود به پروتیین را از مکمل ها دریافت کنند. به همین منظور در ورزشکاران فیتس نیاز مهمی به مصرف مکمل ها نیست چون می توانند پروتئین مورد نیاز بدن خود را از مواد غذایی طبیعی دریافت کنند. البته مصرف مکمل ها در فیتنس بستگی زیادی به نظر مربی دارد.

 

فرق بدنسازی و فیتنس از نظر حجم ماهیچه ها

در رابطه با تفاوت بدنسازی و فیتنس حجم ماهیچه ها مورد مسئله است. ورزش های سنگین و وزنه های سنگین در بدنسازی موجب رشد ماهیچه ها، عضلات و از بین رفتن چربی های بدن می شود. می توان گفت هدف در این ورزش رشاندن چربی بدن به صفر است.

بخوانید  تقویت حافظه با ورزش کردن

در فیتنس هدف قدرت و خوش فرم کردن عضلات و بدن است. افزایش ماهیچه ها نقش مهمی ندارند. در فیتنس ورزش های هوازی به ورزش هایی با وزنه ترجیح داده می شود. در فیتنس هم کار با وزنه انجام می شود اما مدت زمان آن کوتاه است. چربی سوزی نیز انجام می شود اما تا حدی که به اندام ایده آل برسید.

 

فرق بدنسازی و فیتنس در ابزارهای مورد استفاده برای تمرین

چون در بدنسازی  ورزش های سنگین انجام می شود استفاده از دستگاه های باشگاهی لازم است. اما در فیتنس اجباری به استفاده آن ها نیست و نظر مربی برای استفاده از این ابزارها  برای تمرینات مهم است.

 

بدنسازی یا فیتنس؟ کدام‌ را انتخاب کنیم؟

اینکه بدانید کدام ورزش مناسب شما است باید به علاقه و توده بدنی خود توجه کنید. ببینید هدفتان چیست؟ آیا می خواهید افزایش حجم و عضله  داشته باشید یا می خواهید اندام ایده آل و متناسب داشته باشید. رشته های فیتنس و پروش اندام هر دو در دسته ورزش های پرورش اندام قرار دارند. پس از آن که هدف خود را مشخص کردید نیاز به برنامه تمرینی مناسب دارید تا در مسیر هدف خود قرار بگیرید. آیا می توانید خودتان این برنامه را طراحی کنید؟ قطعا جواب این سوال نه است. زیرا باید برای نوشتن این تمرینات تخصص و مهارت داشته باشید. بهتر است این برنامه را به مربیان متخصص باشگاه بانوان غرب تهران بسپارید تا یک برنامه اصولی دریافت کنید و به نتیجه مطلوبی که می خواهید برسید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *