تاثیر ورزش گروهی برسلامت

همه ما می دانیم ورزش کردن فواید زیادی برای بدن دارد، قند خون و فشار خون را کاهش داده و موجب بهبود وکیفیت بهتر خواب می شود. اگر ورزش کردن به صورت گروهی باشد ، فواید آن دو چندان می شود. طبق تحقیقات محققان ورزش گروهی بر ورزش انفرادی برتری زیادی دارد. این را بدانید که اگر به صورت انفرادی ورزش می کنید، خودتان را از مزایای زیادی محروم کرده اید. با خواندن این مطالب از تاثیر مثبت ورزش گروهی بر سلامت مطلع خواهید شد، به علاوه با شرکت کردن در ورزش های گروهی ما ، در باشگاه ورزشی بهار از فواید آن بهره مند و با ورزشکاران دیگر ورزش کنید .

 

ورزش گروهی چیست ؟

شاید در ابتدا بعد از شنیدن ورزش گروهی ، به طور نا خود آگاه یاد ورزش های دوران مدرسه بیفتید ، ورزش های مثل بسکتبال ، والیبال ، فوتبال و … . ورزش گروهی به ورزشی گفته می شود که افرادی دور هم جمع می شوند که حتی شاید هم دیگر را نشناسند ، اما هدف مشترکی دارند و به سلامت روح و جسم خود اهمیت می دهند، در کنار هم سعی بر داشتن سبک زندگی سالم دارند. معمولا افراد زیاد تصمیم می گیرند اما تا مرحله عمل آن را انجام نمی دهند، اما قرار گرفتن در فضای مناسب ، باعث ایجاد انگیزه و ایستادن در مسیر، تصمیم گرفته شده می شود و سختی ها و موانع ، این مسیر را آسان تر می کند .  ورزش هایی مانند : ایروبیک ، تی آر ایکس، یوگا، بدنسازی گروهی و غیره . انتخاب محیط ورزشی برای هر شخص متفاوت است، برخی از افراد محیط های و ورزش هایی با صدای موزیک بلند و پر جنب و جوش، برخی دیگر ورزش ها و محیط های آرام و بی سرو صدا مثل ورزش یوگا را ترجیح می دهند .

بخوانید  آسیب های رایج ورزش

 

ورزش گروهی بهتر است یا انفرادی ؟

برای جواب این پرسش باید گفت هر دو ورزش برای سلامت بدن مفید است اما ورزش گروهی با داشتن بعضی از ویژگی ها برتری بیشتری دارد. ورزش گروهی همانند رژیم گروهی نتایج بهتر و سریعتری دارد، تحقیقات نشان می دهد با شرکت در ورزش های گروهی میزان پایندی افراد بیشتر می شود. چون خود را در قبال آن مسئول می دانند ، تمام تلاش خود را می کنند تا به بهترین شکل آن را انجام دهند .

 

چرا ورزش گروهی بهتر است ؟

بهبود سلامت روان

فواید ورزش کردن بیشمار است ، از جمله : بهبود خواب، بهبود خلق وخو، افزایش هوشیاری، تقویت قوای جنسی و تقویت حافظه می توان نام برد. طبق مطالعه و پروژهش دانشجویی، سه گروه از افراد به صورت تصادفی مورد آزمایش قرار گرفتند، در این پژوهش گروه اول ، بصورت گروهی و هفته ای 30 دقیقه، گروه دوم بصورت انفرادی و به مدت  دو بار در هفته و گروه سوم افراد هیچ گونه فعالیتی نداشتند. قبل از انجام آزمایش سطح کیفیت زندگی افراد از نظر فیزیکی ، روانی و عاطفی اندازه گیری شد. پس از گذشت 12 هفته ، گروه اول سطح کیفیت هر سه مورد افزایش پیدا کرده ، گروه دوم ، تنها در کیفیت روانی فرد تاثیر گذاشته و بهبود پیدا کرد. اما در گروه سوم نه سطح کیفیت زندگی و نه سطح استرس تغییر چشمگیری نداشت.

بخوانید  لاغری موضعی با دستگاه بدنسازی

 

 

افزایش انگیزه

ورزش کردن به صورت گروهی یک روش برای داشتن انگیزه و لذت بردن بیشتر ورزش است. در تحقیق که با افراد مسن انجام شده به این نتیجه رسیده اند که ورزش گروهی باعث سلامت بیشتر و افزایش انگیزه در آن ها شده است. همچنین در زندگی روزمره آن ها تغییر مثبت یافت شده و تغییرات رفتاری مثبت بیشتر دیده شده است. استرس باعث کاهش انگیزه می شود اما ورزش گروهی باعث میشود استرس کم؛ و انگیزه بیشتر شود.

 

افزایش اعتماد به نفس

مشاهدات نشان داده است ورزش گروهی باعث افزایش اعتماد به نفس بیشتر می شود، فرض کنید شما فردی خجالتی باشید، در ابتدا شاید برای شما کار سختی باشد اما بعد از گذشت زمان متوجه این امر خواهید شد که هیچ  کس شما را قضاوت نخواهد کرد  و هر فرد توجه اش به اهداف خودش است .

 

مزایای ورزش گروهی

 

ورزش گروهی باعث انگیزه می شود

ورزش کردن با گروه می تواند انگیزه شما را برای ورزش کردن تقویت کند، اگر از خود ورزش کردن لذت می برید ، احتمال اینکه به آن پایبند باشید زیاد است، همچنین اگر ورزش گروهی کنید فعالیت شما را به یک فعالیت اجتماعی گروهی تبدیل می کند و همین امر باعث مداومت می شود .

ورزش را به عادت تبدیل می کند

اگر با دوستان خود ویا سایر ورزشکاران ورزش کنید می توانید خیلی ا زموانع ورزش نکردن را از بین ببرید،ورزش کردن با یک دوست باعث تشویق و پشتکار بیشتر می شود و ان را تبدیل به یک عادت می کند. شما را تشویق کند و تعهد و پایبندی شما را به ورزش بیشتر کند. برای مثال اگر دوست شما قبل از هر جلسه تمرین ورزشی به شما پیامک بفرستد که در همان روز کلاس همدیگر را می بینیم، می تواند نقش یک محرک بیرونی را داشته باشد.

بخوانید  بهترین باشگاه بانوان در تهران

ایجاد رقابت سالم و دوستانه

در ورزش گروهی طبیعطا با افراد زیادی آشنا و دوست خواهید شد، یک رقابت دوستانه ای به وجود می آید، که باعث افزایش تلاش شما می شود.

 

برای انتخاب کلاس ورزش گروهی به چه نکاتی توجه کرد ؟

برای انتخاب کلاس های  ورزش گروهی باید به نکات زیادی توجه کرد، خصوصا در شهر های بزرگ ، در زیر به این نکات اشاره خواهیم کرد .

 

مربی متخصص

برای انتخاب کلاس خود باید از تخصص مربی خود مطمئن شوید، و باید مدرک تخصصی داشته باشد تا بتواند برنامه مناسب با بدن شما ، با کمترین آسیب رسانی به بدن در نظر بگیرد.

 

محیط امن و مجهز

مکان ورزش گروهی باید تمیز، مجهز و امن باشد تا شما در آن احساس آرامش داشته باشید. وسایل آن مانند تشک کف ، کمد های اختصاصی با قفل ها ی مخصوص و سرویس های عمومی تمیز باشند.

 

ساعت کاری

ساعت کاری باشگاه مهم می باشد بطور مثال اگر شما شاغل باشید ، تا دیر وقت سرکار باشید و بخواهید بعد از انجام کارخود ورزش کنید و محدودیت زمانی نداشته باشید . باشگاه بانوان تمام وقت

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *