تأثیر ورزش بر دیابت

تأثیر ورزش بر دیابت بسیار زیاد بوده در نتیجه شما باید یه سری موارد مانند ورزش هایی که باید انجام دهید، انواع دیابت ها، مدت زمان ورزشی و نکات کلیدی آن اطلاعاتی داشته باشید تا زود تر به سلامتی مورد نیاز دست پیدا کنید.

اگر در طول زندگی بدن خود را فعال تر و سالم تر نگه داشته باشید، می توانید کنترل بیشتری روی دیابت داشته و سطح گلوکز خون خود را در محدوده سالم تری نگه دارید. فعالیت بدنی بسیار به تقویت ذهن و سلامت بدن شما کمک می کند. یکی از مهمترین فواید آن، کنترل سطح قند خون می باشد.

زمانی به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید فعالیت بدنی و ورزش جزء مهمترین برنامه درمانی شما در کنار داروها و در صورت لزوم مصرف انسولین می باشد. مهم نیست بدن شما انسولین کافی ندارد یا به انسولین مقاوم است، در هنگام ورزش بدن و عضلات شما گلوکز مورد نیاز را دریافت کرده در نتیجه سطح قند خون شما را پایین می آورد


دیابت چیست

ديابت یک بیماری متابولیک است.  بدن برای تامین انرژی خود نیاز به مواد غذایی مختلفی دارد که در زمان سوخت و ساز این مواد را به قند یا گلوکز تبدیل می کند. زمانی این بیماری به وجود می آید که بدن قادر به ذخیره و استفاده گلوکز نباشد.

گلوکز قندی است که اگر در خون بالا رود باعث دیابت می شود. علتی که باعث عدم جذب قند می شود، کمبود هورمون انسولین است. لوزالمعده هورمون انسولین را ترشح می کند و باعث رساندن قند به سلول ها می شود. بیماری دیابت به چند دسته تقسیم میشود که ما به توضیح دو نوع از آن می پردازیم


دیابت نوع ۱

این نوع دیابت، بیماری ژنتیکی است واغلب از دوران کودکی آغاز می شود. در این نوع بدن توانایی تولید انسولین کافی را ندارد و باید از طریق تزریق به بدن وارد شود. سن، ژنتیک، سابقه خانوادگی و حتی محل جغرافیایی زندگی در بروز این بیماری  تاثیر می گذارد.برای مثال، کشورهای که از خط استوا دورتر هستند، تعداد افراد مبتلا به نوع ۱ بیشتر است.

بخوانید  ورزش کراس فیت چیست


دیابت نوع ۲

شایع ترین نوع بیماری قند، نوع ۲ می باشد.

در این نوع دیابت لوزالمعده انسولین تولید می کند اما ممکن است میزان آن کافی نباشد. برای پایین آوردن قند خون می توان از قرص های خوراکی و یا انسولین استفاده کرد. بیشتر افراد که به دیابت نوع ۲مبتلا هستند اضافه وزن دارند.

بهترین ورزش برای کاهش قند خون

تأثیر ورزش بر دیابت

طبق تحقیقاتی که به عمل آمده، ورزش نقش مهمی در بهبود بیماران دیابتی دارد، ورزش گلیکوژن و گلوکز داخل ماهیچه ها را می سوزاند. قند خون در حین و بعد از ورزش، وارد ماهیچه ها می شود و سطح کلیگوژن و گلوکز بدن را به حد نرمال می رساند. علاوه بر آن داشتن برنامه های منظم ورزشی در این بیماران عکس العمل شدید انسولین را از بین می برد. زیرا به کبد و عضلات عادت داده می شود گلیکوژن بیشتری ذخیره کنند.

همچنین انجام ورزش در دراز مدت حساسیت سلول ها به انسولین را افزایش می دهد، که این امر باعث بهبود وضعیت بیماران به خصوص بیماران غیر وابسته به انسولین می شود.

در زیر به چند نمونه از سوالات راجع به ورزش و فعالیت افراد دیابتی پاسخ خواهیم داد.


چه نوع ورزشی برای بیماران دیابتی مفید است؟

بهترین ورزش برای این بیماران، ورزش های هوازی است. پیاده روی آسان و سبک ترین نوع ورزش هوازی است. ورزش های که به نسبت سنگین تر هستند مانند : کوه پیمایی، دوچرخه سواری، شنا و … .


مدت زمان فعالیت ورزشی چقدر باشد؟

اگر می خواهید ورزش اثرات مطلوبی روی بدن شما بگذارد باید به برنامه و کارهای روزانه شما به صورت دائم اضافه شود. فعالیت روزانه شما باید حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باشد. در ابتدا می توانید با انجام فعالیت های سبک و تنها چند دقیقه در روز آغاز کنید و به تدریج مدت زمان آن اضافه کنید تا بعد از طی گذشت چند هفته به مدت زمان ایده آل خود برسید.

بخوانید  فواید چربی سوزی


دفعات انجام فعالیت ورزشی برای بیماران دیابتی چقدر باشد؟

نقش فعالیت منظم ورزشی بر روی کاهش قند خون بسیار برجسته و مهم است، به همین دلیل بیماران دیابتی باید حداقل یک روز در میان به انجام فعالیت ورزشی بپردازند. در زمان هایی که هدف از ورزش کاهش وزن نیز می باشد، تعداد جلسات باید حداقل ۵ بار در هفته باشد.


 اقدامات لازم قبل از شروع ورزش

از آنجایی که بیشتر بیماران دیابتی، دارای اضافه وزن هستند، این افراد باید برای رسیدن به سلامتی خود، یک برنامه ورزشی منطقی و مناسب را شروع کنند، البته لازم است با پزشک متخصص خود مشورت نمایند

اگر به مدت طولانی ورزش نکرده اید، بهتر است به تدریج مقدار و شدت فعالیت خود را افزایش دهید.

همیشه به مقدار زیاد مایعات به خصوص آب بنوشید. روزانه حداقل ۸ لیوان آب را فراموش نکنید.

لباس شما باید متناسب با دمای محیط باشد، لباس گرم در محیط با دمای بالا باعث تعریق زیاد می شود، تعریق نه تنها باعث کاهش چربی نمیشود بلکه فقط آب بدن را کم می کند.

هنگام ورزش حتما کفش متناسب با فعالیت خود را بپوشید. برای مثال هنگام دویدن و پیاده روی های طولانی از کفش کتانی سبک و از کفی های پلاستیکی مخصوص برای جلوگیری از تاول زدن پا استفاده کنید.


ورزش های مناسب بیماران دیابتی

چهار نوع فعالیت بدنی و ورزشی وجود دارد که برای افراد دیابتی مفید است. در زیر به شرح آن می پردازیم


افزایش فعالیت و کارهای روزانه

سعی کنید در طول روز، تحرک خود را به حداکثر برسانید. برای مثال: با دوچرخه یا پیاده به محل کار خود بروید، برای خرید از خودرو استفاده نکنید و به جای استفاده از آسانسور از پله ها استفاده کنید.

بخوانید  لاغری بعد از زایمان با ورزش


ورزش های هوازی

ورزش های هوازی مانند: پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، ایروبیک، والیبال و … . اگر ورزش های هوازی به مدت ۳۰ دقیقه و حداقل هفته ای ۴ تا ۵ روز در هفته باشد برای شما سودمند خواهد بود. در ابتدا شما می توانید ورزش را با روزی ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز شروع، به تدریج به مدت زمان آن اضافه کنید تا به زمان مطلوب ۳۰ دقیقه یا بیشتر برسید. به یاد داشته باشید قبل از ورزش به مدت ۵ دقیقه بدن خود را گرم، و بعد از آن بدن خود را سرد کنید.

شما با مراجعه به مقاله ما درباره ورزش های هوازی، می توانید اطلاعات مفیدی راجع به این ورزش کسب کنید.


ورزش های قدرتی

زمانی که توانستید ورزش های هوازی را در برنامه خود بگنجانید، می توانید ورزش های مقاومتی را نیز به آن اضافه کنید.با  انجام ورزش هایی مانند کار با دستگاه بدنسازی،بلند کردن وزنه و استفاده از نوارهای ارتجاعی ، ۲ تا ۳ روز در هفته می توانید عضلات خود را افزایش دهید. عضله سازی به جای اندوختن چربی در بدن برای بیماران دیابتی مفید است.


ورزش های کششی

حرکت های کششی باعث نرمی عضلات و مفاصل شده و همچنین درد عضلات را کاهش می دهد.


سخن آخر

در پایان توصیه می کنیم ، تعهد به ورزش را اولویت کار خود قرار دهید. سلامتی شما به میزان ورزش کردن شما بستگی دارد. افراد دیابتی باید یک برنامه ورزشی منطقی و مناسب داشته باشند، به همین منظور باشگاه بانوان بهار می تواند شما را در این امر یاری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *