درمان بدن درد بعد از ورزش

همه افراد چه ورزشکار های حرفه ای چه مبتدی درد بدن را، بعد از ورزش را تجربه کرده اند. این درد بک واکنش طبیعی  به انجام تمرین ها است. در زمانی که ماهیچه ها تحت فشار هستند، بعد از آن احساس خستگی می کنند. بعد از این مرحله و از بین رفتن درد عضلات قوی تر می شوند، که این روند طبیعی است.

بعد از انجام ورزش ممکن است دچار کوفتگی و خستگی عضلات شوید که نشان دهنده این است از این عضلات قبلا درگیر تحرک نبوده اند. حتی ممکن است شما به طور مرتب ورش کنید اما با شرکت در کلاس جدید ورزشی  یا تمرین جدید دچار این کوفتگی شوید. در این مقاله باشگاه بانوان پونک قصد داریم درباره درمان بدن درد بعد از ورزش و راه کار های آن توضیح دهیم.

 

کوفتگی و بدن درد بعد از ورزش

در بعضی از مواقع بدن درد بعد از ورزش می تواند بر اثر خیلی از فعالیت ها ایجاد شود مثلا بعد از انجام یک کار سخت  به علت ضعیف بودن عضلات دچار کوفتگی بدن شوید. پیش تر بر این تصور بودند که بدن درد بعد از ورزش به علت تجمع اسید لاکتیک  در بافت ماهیچه ها و عضلات ایجاد می شود. اما تحقیقات نشان می دهد این درد ناشی از پارگی های کوچک فیبر های عضلانی می باشد. در حین تمرین این پارگی صورت می گیرد و موجب التهاب و درد بدن می شود. این درد ها ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از انجام فعالیت شروع می شود و ۲۴ تا ۷۴ ساعت بعد از تمرین به اوج خود می رسد. در این زمان است که عضله سازی صورت می گیرد. زیرا این پارگی ها بعد از ترمیم باعث قوی تر شدن عضلات می شوند.

بخوانید  ورزش در دوران قاعدگی

نکته مهمی که نیاید فراموش کنید این است، درد عضلانی همیشه نشانه بهتر، سریع تر و عضله سازی نیست.  در برخی موارد بدن درد شدید می تواند نتیجه عکس بدهد. این درد بسته به ژنتیک شخص، سختی تمرینات و درجه هیدراته بودن بدن متفاوت است.

 

علت درد عضلات DOMS پس از ورزش

برای این درد ها عوامل مختلفی وجود دارد زیر زیر به چن مورد اشاره خواهیم کرد.

 

  • التهاب آسپتیک
  • کراتین کیناز
  • مادهP
  • تجمع نوتروفیل

 

راه های پیشگیری از بدن درد

راه های پیشگیری از بدن درد بعد از ورزش کردن

بدن درد بعد از ورزش یک امر طبیعی است و همه افراد آن را تجربه کرده اند. اما راه کارهایی وجود دارد تا این درد ها را کاهش داد.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید گرم کردن بدن قبل ورزش است. گرم کردن بدن قبل از تمرین بسیار کمک کننده است. سعی کنید تقریبا ۵تا ۱۰ دقیقه از وقت را به گرم کردن بدنتان اختصاص دهید. حرکات کششی نرم و در جا زدن می توانند کمک کننده باشند.

همچنین سرد کردن بدن بعد از انجام تمرینات مانند گرم کردن اهمیت دارد. شاید سرد کردن بدن درد شما را کاهش ندهد اما موجب انعطاف پذیری ماهیچه ها و عضلات می شود.

همیشه سعی کنید آب کافی بنوشید. نوشیدن آب قبل از تمرین، حین تمرین و بعد از تمرین موجب کاهش درد بدن می شود.

بهتر است به صورت آهسته و پیوسته پیش بروید، نباید شدت تمرینات را به یک باره افزایش دهید. افزایش شدت تمرینات به مرور و تدریجی ، قدرت و استقامت بدن را افزایش می دهد. از بروز درد احتمالی جلوگیری می کند.

بخوانید  رژیم غذایی برای چربی سوزی

به ندرت اتفاق می افتد که درد بدن نیاز به مراجعه به پزشک باشد. اما در مواقعی که این درد مدت زمان زیادی ماندگار یا عضلات به طور غیر طبیعی متورم باشند حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

آیا می توان با بدن درد ورزش کردن را ادامه داد؟

پاسخ این سوال مثبت است. بله مشکلی ندارد که با بدن درد به تمرینات خود ادامه دهید. شاید در ابتدای ورزش احساس ناراحتی کنید، اما پس از گرم کردن بدن، مشاهده می کنید درد بدن کمتر خواهد شد. اگر درد کمی آزار دهنده است می توانید از عضلاتی که آزرده هستند، آن ها را در زمان تمرین کمتر استفاده کنید. سرد کردن بعد از ورزش را فراموش نکنید. بعد از ورزش دوباره درد ها به جای خود باز می گردند، که نیاز به استراحت و ریکاوری بیشتری دارید.

 

کاهش درد بدن بعد از ورزش

یکی از راه کار های بسیار ساده برای کاهش درد بدن، آهسته و به آرامی شروع کردن تمرین است. بعد از گذشت زمان می توانید سرعت و شدت را افزایش دهید. با این کار به عضلات فرصت می دهید تا خود را با شرایط سازگار کنند. در ادامه به چند راه کار دیگر برای کاهش درد اشاره می کنیم.

 

کیسه آب گرم و بسته یخ

اگر در عضلات خود احساس درد می کنید و تورم دارید و در آن قسمت از عضلات احساس گرما می کنید. یک بسته یخ را به همراه یک حوله نسبتا نازک، به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه ای که احساس درد می کنید بگذارید. اما اگر تورمی مشاهده نمی کنید، و فقط درد عضلات و ماهیچه است. یک کیسه آب گرم را به مدت ۱۵ دقیقه روی آن بگذارید. تا جریان خون بهبود پیدا کند و درد کمتر شود.

بخوانید  آمادگی جسمانی و فاکتور های آن

 

ماساژ دادن

ماساژ کمک می کند تا عضلات گرفته خود را باز و درد گرفتگی عضلات کاهش پیدا کند. با ماساژ در ناحیه های درد ناک و ماساژ ورزشی درد خود را تسکین دهید.

 

دوش آب گرم

بعد از احساس درد بهتر است دوش آب گرم بگیرید. آب گرم موجب باز شدن ماهیچه ها و عضلات می شود. جریان خون را افزایش می دهد و درد ناحیه دردناک  را کاهش می دهد.

 

استفاده از کرم های موضعی

کرم های موضعی، لوسیون ها و روغن های ورزشی که می توان بدون نسخه پزشک از آن ها استفاده کرد. این کرم ها موجب گرمی یا خنکی پوست می شوند و درد را کاهش می دهند.

 

سخن پایانی

بدن درد و درد عضلات بعد از تمرینات ورزشی بسیار طبیعی است. می توان با راه کار هایی که در بالا به آن اشاره شد، درد را کاهش داد. اما در زمانی که درد شدید و ناگهانی باشد حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین بهتر است برای کاهش درد و داشتن برنامه اصولی به مربی بدنسازی مراجعه کنید. مربیان فیتنس بانوان پونک آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *