اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش

همان طور گرم کردن ورزش بسیار حائز اهمیت است، اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش نیز مهم است. متاسفانه در بیشتر مواقع بر اثر سهل انگاری و بی احتیاطی به بدن آسیب جدیدی وارد می شود. یکی از موارد عواملی که باعث آسیب دیدگی بدن از جمله گرفتگی عضلات و درد بدن می شود، سرد کردن بدن بعد از ورزش است. گرم کردن و سرد کردن بدن از موارد مهمی است که باید ورزشکار به آن اهمیت دهد و آن را به عنوان تمرین اضافه نبیند، تا با این کار تاثیر تمرینات را چند برابر کند. دراین مقاله قصد داریم شما را با فواید سرد کردن بدن آشنا کنیم.

 

چرا سرد کردن بدن بعد تمرین مهم است ؟

تمام تمرینات ورزشی از سه بخش تشکیل شده اند: ۱- گرم کردن قبل از تمرین ۲- تمرین اصلی ۳- سرد کردن بدن بعد از تمرین. باید بدانید سرد کردن و گرم کردن بدن به همان اندازه خود تمرین مهم است. با یک مثال ساده برای شما اهمیت این موضوع را باز گو می کنیم. فرض کنید شما می خواهید یک قله را فتح کنید، همانطور که باید اصول بالارفتن و مسیر درست را بدانید تا به قله برسید، آیا بعد از فتح قله ، برای برگشت به یک باره خود را پرت میکنید؟ یا آاز مسیر درست و آهسته خود را به پایین قله می رسانید؟ مطمئنا جواب شما قسمت دوم می باشد. تمرینات ورزشی نیز به همین صورت است شما تمیتوانید بعد از وارد کردن فشار زیاد به بدن به صورت ناگهانی دست از ادامه فعالیت بردارید، باید آرام آرام و بصورت اصولی بدن خود را به حالت قبل از تمرین برگردانید. پس از سرد کردن فشار خون و ضربان قلب کاهش پیدا کرده و درد های عضلانی کاهش پیدا می کند.

بخوانید  ورزش کردن در دوران بارداری

همچنین می توانید این تمرینات را در باشگاه بانوان غرب تهران انجام دهید تا به اندام ایده آل خود برسید.

 

 

 

سرد کردن فعال و غیر فعال

به راه رفتن و دوچرخه زدن آرام سرد کردن فعال می گویند، با استفاده از این روش ضربان قلب کاهش پیدا میکند. سرد کردن فعال باید در کنار حرکات کششی باشد. این نوع سرد کردن بیشتر برای ورزش های سنگین مثل بدنسازی مورد اهمیت است. سرد کردن غیرفعال به حرکات کششی گفته می شود که موجب ریکاوری ماهیچه ها و عضلات می شود. در این نوع سرد کردن ، احساس کوفتگی و خستگی  بدن به شدت کاهش می یابد.

 

 

عوارض سرد نکردن بدن بعد از ورزش

 

اصول سرد کردن بدن بعد از تمرین

در همه حال، تغییر دمای شدید و ناگهانی مضر می باشد، در نظر بگیرید لیوانی که گرم باشد، بعد خنک شدن ناگهانی احتمال آسیب یا شکستگی دارد. عضلات هم می توانند در این شرایط آسیب ببینند، علاوه بر آن باید بدانیم تغییر دمای ناگهانی اثری منفی روی قلب می گذارد. اما راه حل چیست ؟

اصولی سرد کردن بدن به این صورت است، که باید به صورت تدریجی و آهسته ، از فشار وارد شده بر عضلات کاسته شود، و به اشتباه این تصور که حرکات کششی برای مرحله اول سرد کردن بسیار مهم است، وجود دارد. شما باید به همان اندازه ای که به اوج ورزش و کالری سوزی رسیده اید به همان اندازه از شیب و نسبت آن کم کنید . برای مثال اگر شما یک دونده هستید، باید بعد از رسیدن به نقطه اوج ورزشی خود ، به صورت آهسته و پیوسته از سرعت خود بکاهید، و به نقطه صفر برسید، بعد از این مرحله به سراغ حرکات کششی بروید .

بخوانید  فواید ورزش صبحگاهی

 

 

 

انواع تمرینات برای سرد کردن بدن

 

این تمرینات باید با آرامی شدت کمتری از تمرینات اصلی انجام شود، با انجام آن به ریکاوری بدن کمک کرده و به حالت عادی بر می گردید. بهتر است این حرکات کششی به مدت ۳ تا ۵ دقیقه باشد. همچنین در هنگام این تمرینات نفس عمیق را فراموش نکنید تا اکسیژن کافی به بدنتان برسد.

لازم به ذکر است که انجام دادن این تمرینات در باشگاه بانوان پونک زیر نظر مربی بهتر بوده چون ممکن است آسیب هایی را در صورت نادرست انجام دادن تمرینات بر بدن خود وارد کنید.

 

  • سرد کردن بدن با راه رفتن یا دو آهسته
  • سرد کردن بدن با حرکات کششی بالا تنه
  • چسباندن زانو به سینه
  • پیچ نشسته
  • حرکت بچه
  • سگ سر بالا
  • لانچ کششی
  • کشش چهارگانه

 

 

 

عوارض سرد نکردن  بدن بعد از ورزش

 

بالارفتن ضربان قلب

در طول تمرین ورزشی ، دمای بدن افزایش پیدا می کند، به این معنی است که رگ های خونی گشادترشده و باعث می شود قلب شما تند تر بزند. توصیه مهم این است که بعد از ورزش به تدریج ضربان قلبتان را با حرکاتی مثل راه رفتن ، درجا زدن و حرکات کششی کاهش دهید. سرد نکردن بدن بعد از ورزش فشار زیادی بر قلب وارد می کند.

 

بدن درد

سرد نکردن بدن بعد از ورزش باعث درد و گرفتگی بدن می شود، و به پاکسازی مواد زائد و سموم از بدن از جمله اسید لاکتیک کمک می کند و از عضلات دور می کند. بنابراین به طور ناگهانی ورزش را متوقف نکنید و با حرکات کششی ساده و پیاده روی بدن خود را سرد کنید.

بخوانید  درمان بدن درد بعد از ورزش

 

افزایش بی حوصلگی و خستگی

سرد نکردن بدن حتی بر عملکرد مغز شما هم اثر منفی می گذارد، به این صورت که اگر از سرد کردن صرف نظر کنید باعث می شود اکسیژن کافی به بدن نرسد و شما احساس خستگی و بی حوصلگی کنید

 

اختلال جریان خون

زمانی که شما در حال انجام تمرین هستید، خون در آن قسمت ازعضلات تجمع پیدا می کند و در صورت عدم سرد کردن باعث آسیب می شود، زمانی که بدن را سرد می کنید از تجمع و لخته شدن خون جلو گیری می کنید و از سرگیجه و غش جلوگیری می کند، همچنین باعث بهبود جریان خون در بدن می شوید.

 

 

کلام آخر

ورزش یک فعالیت اثر بخش و مفید است، اگر به صورت اصولی و درست انجام شود. اگر بدانید تمام کردن و ترک کردن یک باره تمرین ورزشی چه آسیب های جدی بر بدن وارد می کند هرگز، این کار را انجام نخواهید داد. توصیه ما به شما این است، سرد کردن بدن بعد از ورزش را جدی بگیرید، زیرا بعد از فعالیت بدن باید به حالت عادی خود برگردد در غیر این صورت آسیب جدی بر بدن وارد خواهید کرد. در هنگام سرد کردن نفس عمیق بکشید تا جسم و ذهنتان آرام شود، همچنین بهتر است بعد از آن یک دوش آب سرد بگیرید تا اثر بخشی آن را بیشتر کنید .

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *