انواع فرم بدن و تمرینات آن

انواع فرم بدن و تمرینات آن »» همه ما می دانیم برای داشتن اندام مناسب و ایده آل، باید یک سری رژیم غذایی و تمرینات را رعایت کنیم. گزینه هایی هستند که برای رسیدن به این هدف شروع می شوند. اما این نکته را در نظر بگیرید که دانستن نوع فرم یا تیپ بدن ضروری و مورد اهمیت است. زیرا با دانستن نوع آن، به جای مبارزه با تمایلات بدن، با آن همکاری کنید.

در این صورت می توانید یک رژیم غذایی و تمرین متناسب به طور واقع بینانه برای خود داشته باشید. با این روش می توانید زودتر به هدف خود برسید و بیشتر از توان خود، انتظار نداشته باشید. در این مطلب از باشگاه بانوان پونک قصد داریم انواع فرم بدن و تمرینات مناسب آن را توضیح دهیم. تا آخر مطلب با ما همراه باشید تا ببینید نوع فرم بدن شما کدام است.

فرم بدن چگونه ارزیابی می شود؟

در قدیم یک روش برای اندازه گیری وجود داشت و آن هم اندازه گیری با متر بود. قسمت های مختلف بدن مثل دور سینه، دور باسن، دور کمر و غیره را اندازه گیری می کردند. طبق این اندازه گیری تیپ بدنی مشخص می شد. این روش روشی نادرست و دشوار بود.

امروزه با استفاده از یک اسکنر سه بعدی، که هم قابل اعتماد و هم دقیق است، انجام می شود. علاوه بر آن مواردی مانند اندازه، حجم اندام و بررسی ترکیب بدن را به صورت یک گزارش کاربردی و جامع می دهد. که از آن برای ارزیابی دقیق رژیم غذایی و اثرات ورزش استفاده می شود.

بخوانید  رژیم غذایی برای چربی سوزی

انواع فرم بدن و تمرینات آن

سیستمی برای طبقه بندی انواع بدن وجود دارد، که به آن سوماتوتایپ می گویند. در سوماتوتایپ سه دسته تیپ بدنی اکتومورف، اندومورف و مزومورف وجود دارد. قرار نیست همه، خصوصیات یک دسته را داشته باشند. اما طبق این سیستم می توان نوع قالب بدن را پیدا کرد.

اختلاف بین طبقه ها بر این معنی نیست که، نوعی بر نوع دیگر برتری  یا خوب و بد بودن نیست. باید این را دانست که هر کس اصولی و درست پیش رود به اندام مناسب خود می رسد. در ادامه در باره هر کدام از دسته ها توضیح خواهیم داد.

اکتومورف

می توان گفت افرادی در این دسته قرار دارند که مقداری خوش شانس هستند. یعنی هرچه غذا می خورند، چاق نمی شوند. آن ها اندامی کشیده و لاغر دارند. وزن گیری در این افراد بسیار سخت است. متابولیسم بدنشان بالا و درصد چربی بدنشان پایین است.

قاب بدنی ظریفی دارند.دارای استخوان بندی ظریف و باریکی هستند. در واقع می توان گفت ظاهر آن ها شبیه به دونده های ماراتن است.

 تمرینات مناسب تیپ بدنی اکتومورف

انجام تمرینات بدنسازی و عضله سازی برای این دسته، نسبت به بقیه دسته ها سخت تر است. اما باید بدانید رسیدن به یک اندام ورزیده و عضلانی با یک برنامه تخصصی ورزشی و تغذیه متناسب ممکن است.

تمرینات هوازی برای این دسته به صورت حداقلی مناسب است. این تیپ بدنی در ورزش های استقامتی موفق تر هستند. در تمرینات قدرتی باید حول محور بدنسازی باشد. حرکاتی پایه ای مثل پرس سینه، اسکات، پرس سرشانه، لانگز و ددلیفت باشد. از تمرینات تک مفصلی کمتر استفاده شود چون فقط یک عضله را در گیر می کند.

بخوانید  ضرر تردمیل برای زانو بانوان

مزومورف

در این نوع تیپ از بدن افراد به صورت ذاتی اندامی مناسب دارند یا حتی با کمترین ورزش اندامی خوش فرم می گیرند.می توان گفت مناسب ترین و زیباترین فرم بدنی متعلق به این دسته یعنی مزومورف ها است.  در این افراد توده عضلانی از چربی بیشتر، و توده عضلانی سریع تر رشد می کند. آن ها کمری باریک و سرشانه ای پهن دارند. بازو های عضلانی وخوش فرم با چربی کم دارند. کاهش و افزایش وزن برای این گروه راحت تر است.

تمرینات مناسب تیپ بدنی مزومورف

چون این افراد بدنی عضلانی دارند، نسبت به سایر دسته ها آسان تر و سریع تر عضله سازی می کنند. باید بدانید این عضله سازی برای این افراد بدون یک برنامه ورزشی دقیق، ممکن نیست. برای این افراد ورزش های هوازی برای سوزاندن چربی مناسب است. اما زیاده روی در آن توصیه نمی شود. برای انجام تمرینات قدرتی نیز بهتر است با مربی خصوصی تمرین کنید. تا نوع تمرین، تعداد ست و تکرار آن را به طور دقیق برای شما مشخص کند. برای حجم گیری بهتر است از وزنه های متوسط رو به سنگین استفاده کنید.

تیپ بذنی

اندومورف

و آخرین نوع تیپ بدنی اندومورف است. در این دسته، افراد دارای درصد چربی بیشتر در بدن و عضلات کمتری هستند. در واقع  افراد تپلی هستند که می خواهند لاغر شوند. افراد اندومورف باید مراقب میزان کالری دریافتی خود باشند.

این افراد اسکلت و مفاصل درشت تر دارند. عرض لگن آن ها پهن تر از کمر آن ها است. متابولیسم و سوخت و ساز بدنشان پایین می باشد. معمولا پایین تنه چاق و پر تری دارند. بهترین مزیتی که این گروه به نسبت بقیه دارند قدرت است. قدرت بدنی بالا و ماهیچه های خوبی دارند اما درصد چربی در آن ها بیشتر است.

بخوانید  ورزش کردن در دوران بارداری

تمرینات مناسب تیپ بدنی اندومورف

تیپ بدنی اندومورف ها معمولا اسقامت قلبی و عروقی و قدرت بدنی بالایی نسبت به سایر گروه ها دارند. اگر در این دسته از افراد قرار دارید، رژیم غذایی برای کاهش وزن برای شما امری ضروری و مهم است. ولی کافی نیست، زیرا باید حتما ورزش هم در کنار رژیم غذایی داشته باشد. ورزشی مثل قایقرانی برای این دسته از گروه مناسب است.

این افراد بهتر است هم تمرینات هوازی و هم مقاومتی داشته باشند. توصیه می شود ورزش های کاردیو و قدرتی  با سرعت و شدت بالا انجام شود تا متابولیسم و سوخت و ساز بدن بالا رود. و به چربی سوزی ساخت توده عضلانی کمک کند.

سخن پایانی

در این مقاله به انواع فرم بدن و تمرینات مناسب آن پرداختیم. با خواندن آن می توانید تشخیص دهید در کدام گروه از سوماتوتایپ قرار دارید. مشخص شدن نوع فرم بدن به درک بهتر نیاز بدن و نحوه ورزش، به شما کمک می کند. این نکته را به خاطر داشته باشد، ورزش کردن برای نشاط بخشیدن، سلامتی و تناسب اندام است. پس با انتخاب یک مجموعه مطمئن در کنار مربیان حرفه ای فیتنس بانوان پونک برای اهداف خود تلاش کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *