آیا ورزش بعد از غذا ضرر دارد؟

آیا ورزش بعد از غذا ضرر دارد؟ به طور طبیعی بدن برای انجام هر فعالیتی نیازمند به انرژی کافی است. اما در برخی از مواقع ورزش کردن با شکم پر می تواند، برای برخی از افراد ایجاد مشکلات گوارشی کند. این مشکل به علت رقابت بین سیستم گوارش و عضلات برای دریافت خون ایجاد می شود و می تواند عملکرد ورزش را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا سوخت رسانی نامناسب به بدن عملکرد تان را ضعیف می کند.

در این جا سوال هایی مطرح می شود که آیا ورزش بعد از غذا ضرر دارد؟ آیا بلافاصله بعد از غذا خوردن می توان ورزش کرد؟ فاصله بین ورزش  کردن و غذا خوردن باید چقدر باشد؟ ورزش بعد از غذا خوردن یا قبل از غذاخوردن؟ با خواندن این مقاله از باشگاه بانوان غرب تهران به جواب تمام این سوال ها خواهید رسید.

عوارض ورزش کردن بعد از غذا

اگر دقیقا بعد از غذا خوردن ورزش کنید ممکن است در معده احساس ناراحتی و همچنین احساس خستگی کنید. علاوه بر آن، مانع هضم غذا می شوید . بهتر است چند ساعت از آخرین وعده غذایی که خوردید گذشته باشد. متخصصان بر این باورند، بهتر است برای رساندن سوخت به بدنتان، یک ساعت قبل از ورزش کردن یک میان وعده کوچک مصرف کنید.

بهتر است کالری آن زیر ۲۰۰ باشد و ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات ها گزینه مناسبی می باشد. همچنین ورزش کردن با شکم خالی نیز ایده آل نمی باشد و بهتر است برای ورزش کردن صبح زود و بعد از بیدارشدن حتما این نکته را رعایت کنید. ممکن است اول صبح خوردن غذا برای شما مشکل باشد اما مواد مغذی سالم برای بدن در هنگام ورزش کردن بسیار ضروری است.

بخوانید  آمادگی جسمانی و فاکتور های آن

میان وعده های مناسب قبل از ورزش کردن

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بهترین میان وعده برای قبل از ورزش کدام است، در زیر به چن مورد از میان وعده های مناسب اشاره خواهیم کرد.

می توانید از چند برش سیب به همراه ماست چکیده، ماست یونانی و یا کره بادام زمینی استفاده کنید.

یه اسموتی پروتئینی گزینه مناسبی می باشد. برای تهیه آن از نصف لیوان ماست، نصف لیوان شیر، نصف موز و برای شیرین شدن اسموتی از مقداری استویا استفاده کنید.

حموص و نان تست مصرف کنید.

با شکم خالی ورزش کردن ضرر دارد؟

درست است در برخی مواقع هدف شما از ورزش کردن لاغری و چربی سوزی است. اما در برخی مواقع به قدری گرسنه هستید که ادامه تمرینات ورزشی غیر ممکن است. در این مواقع بهتر است قبل از ورزش مردن یک میان وعده پروتیینی میل کنید.

در بالا به چند مورد ار میان وعده های مناسب اشاره شد. در نظر داشته باشید که حجم میان وعده بسیار مهم است. نباید یک بشقاب بزرگ غذا بخورید و بعد شروع به تمرینات کنید. بهتر است قبل از شروع به اندازه کف دست یا یک مشت ، میان وعده پروتیینی میل کنید تا انرژی کافی برای ورزش کردن داشته باشید.

با شکم خالی ورزش کردن ضرر دارد؟

ورزش های مناسب بعد از غذا

بعد از غذا خوردن نباید یک جا نشست و بی تحرک بود. بهتر است بعد از غذا خوردن کارهای سبکی مانند جمع کردن ظرف ها، شستن ظرف هاو قدم زدن آهسته را انجام دهید. اما اگر اصرار بر ورزش بعد از غذا دارید باید توجه داشته باشید ورزش های قدرتی گزینه مناسبی نیستند زیرا موجب علایم و عوارض گوارشی بعد از غذا می شوند. انجام ورزش های سبک تر مانند پیاده روی، تیر اندازی وگلف آسیب کمتری به وضعیت گوارش می رسانند. ورزش هایی مانند یوگا و پیاده روی را حتی با شکم پر هم می توان انجام داد.

بخوانید  چربی سوزی شکم و پهلو در باشگاه

پیاده روی

یکی از ورزش هایی که می توان بعد غذا خوردن انجام داد پیاده روی و قدم زدن در هوای آزاد است. که هم موجب هضم غذا و هم باعث افزایش انرژی بدن می شود . همچنین می توانید در حین پیاده روی از وزنه های مخصوص پا و یا مچپ دست استفاده کنید که هم عضله سازی و هم کالری سوزی بیشتری داشته باشید. اما اگر پیاده روی را برای کاهش وزن انجام می دهید، بهتر است قبل از خوردن ناهار انجام دهید. قبل از انجام آن حتما آب کافی بنوشید تا بدن شما دچار بی آبی نشود.

یوگا

بعد از غذا خوردن و با معده پر، ورزش های سنگین و قدرتی گزینه مناسبی نمی باشند و بهتر است به سراغ ورزش های سبک تری مانند یوگا بروید. دو حرکت سبک مخصوص ورزش یوگا می تواند به شما کمک کند. تمرین تنفس از بینی و سوکاسانا از جمله این تمرینات می باشند. برای اطلاع بیشتر می توانید از مربیان متخصص پیلاتس حرفه ای بانوان پونک کمک بخواهید.

بخوانید  رژیم غذایی برای شکم تخت

فاصله بین غذا خوردن و ورزش کردن

یک مدت ۲ تا ۳ ساعت فاصله بین غذا خوردن و ورزش کردن مناسب است. زیرا در این فاصله زمانی غذا به روده کوچک می رسد. در این زمان درست است که غذا به طور کامل هضم نمی شود، اما از مشکلات گوارشی جلوگیری می کند. بهتر است ۳۰ دقیقه بعد از میان وعده و ۱ تا ۲ ساعت بعد از غذا ضروع به ورزش کردن کرد. باید بدانید بذن هر ماده مغذی را بار سرعت متفاوتی هضم می کند.

برای مثال یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات از یک وعده غذایی دارای فیبر، چربی و پروتئین حیوانی زودتر تجزیه می شود. همچنین هضم غذا در افراد متفاوت است. در برخی از افراد بلافاصله ورزش کردن بعد از غذا مشکلی ندارد اما در بعضی دیگر باید چند ساعتی بعد از غذا صبر کرد.

کلام آخر

جواب این سوال که آیا ورزش کردن بعد از غذا ضرردارد، یک سوال کلی است که نمی توان برای همه افراد یک پاسخ یکسان داد. اما به طور کلی برای کاهش عوارض گوارشی ورزش بعد از غذا، بهتر است حداقل ۱ تا ۲ ساعت بین غذا خوردن و ورزش کردن فاصله انداخت. اما اگر در هنگام ورزش کردن دچار ضعف و خستگی شدید یک میان وعده انرژی بخش کمک زیادی در به دست آوردن انرژی بدن شما می کند. همه این مواردی که در این مطلب باشگاه مخصوص بانوان بیان شد، به هدف شخص، تمرین ورزشی و برنامه غذایی آن فرد بستگی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *