آمادگی جسمانی و فاکتور های آن

هر فرد برای خود  یک ایده آل خاص از بدن خود چه از نظر ظاهری و چه از نظر آماده بودن دارد. آمادگی بدنی با شکل ظاهری بدن تعریف جداگانه ای دارد. برای داشتن آمادگی جسمانی بالا و افزایش استقامت قلبی-عروقی انجام دادن چند حرکت ورزشی کافی نیست.

آمادگی جسمانی بالا به چند فاکتور بستگی دارد، که با رعایت کرد این فاکتور ها، آمادگی بدن افزایش پیدا می کند و جلوگیری از فقر حرکتی و بیماری می شود. در این مقاله از باشگاه بانوان پونک قصد داریم تا بیشتر درباره آمادگی جسمانی و فاکتور های آن که موجب شادابی و سرزندگی بیشتر می شود صحبت کنیم، با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

 

آمادگی جسمانی چیست؟

به سطح بالای آمادگی بدن، آمادگی جسمانی physical fitness  یا تناسب اندام می گویند. آمادگی جسمانی به شما این امکان را می دهد تا سالم باشید و بتوانید فعالیت های روزانه خود را به صورت کارامد انجام دهید. در واقع انجام دادن کارها با کمترین تلاش ممکن می باشد. در واقع آمادگی جسمانی شامل چند فاکتور استقامت عضلانی، قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، استقامت هوازی و ترکیبی بدنی است. به طور خلاصه می توان گفت اگر فعایت های روزانه خود را بدون خستگی انجام می دهید یعنی از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار هستید. برای به دست آوردن آن جای نگرانی نیست زیرا از طریق تغذیه اصولی و ورزش مناسب و استراحت کافی می توانید به آن دست یابید.

 

فواید آمادگی جسمانی چیست؟

داشتن فعالیت بدنی و ورزش منظم به داشتن سطح بالای آمادگی جسمانی کمک می کند. و موجب می شود تا کیفیت زندگی خوبی داشته باشید. آمادگی جسمانی با سلامتی بدن و وزن ارتباط مستقیم دارد. فواید زیادی در داشتن آمادگی جسمانی وجود دارد، از جمله:

  • قوی شدن بدن در مقابل بیماری ها
  • کاهش دادن سکته مغزی
  • کمک به کنترل وزن بدن
  • بهبود یافتن سلامت خلق و خوی و روان
  • تقویت و بهبود تراکم استخوان
  • کاهش یافتن خطر ابتلا به سرطان ها
  • بهبود بیشتر کیفیت خواب
  • افزایش سلامت جنسی
  • بهبود عملکرد و سلامت ریه
بخوانید  ورزش در سرما خوردگی

 

فاکتورهای آمادگی جسمانی

زمانی که از آمادگی جسمانی صحبت می کنیم، عوامل متعددی می تواند در داشتن آن ایفای نقش داشته باشند. در زیر به چند مورد از این فاکتورها اشاره خواهیم کرد.

 

قدرت عضلانی

باید بدانید که حدود ۴۰ درصد از وزن بدن شما از عضلات تشکیل می شود. تمرینات قدرتی موجب حجیم شدن عضلات و ماهیچه ها می شود، و تقویت این عضلات موجب افزایش نیروی بدن می شود. قدرت عضلانی هر فرد، در ورزش های مختلف و فعالیت های روزانه ای که انجام می دهد، دارد. اگر عضلات قوی نداشته باشید، بدن شما ضعیف می شود و قدرت کافی برای انجام کارهای روزمره خود ندارید. در نتیجه بدن شما دچار آسیب دیدگی می شود . اما با داشتن تمرین منظم و مداوم می توانید به تدریج به قدرت عضلانی خود افزایش دهید.

 

استقامت عضلانی

عضلات محل ذخیره انرژی می باشند. این انرژی موجب می شود تا ماهیچه ها بتوانند به فعایت خود ادامه دهند. اسقامت عضلانی در واقع ظرفیت یک عضله یا گروهی از عضلات، برای انقباض مداوم است. برای مثال اگر شما بعد از خرید روزانه و حمل این بسته های خرید، دچار خستگی می شوید یعنی عضلات شما استقامت انجام فعالیت های روزانه را ندارد. برای افزایش استقامت عضلانی می توانید تمرینات را با تعداد بالا و با وزنه سبک انجام دهید. اگر فقط هدف شما حفظ سلامتی جسمانی است، تمرینات قدرتی با شدت کم برای شما کافی است. اما اگر می خواهید به یک ورزشکار حرفه ای و استقامتی تبدیل شوید باید رژیم غذایی و تمرینات سخت تر انجام دهید. ورزش هایی مانند بدنسازی حرفه ای و کراس فیت می تواند به شما کمک کند.

بخوانید  آیا ورزش بعد از غذا ضرر دارد؟

 

سلامت قلبی و عروقی

محققان بر این عقیده هستند که استقامت قلبی و عروقی یک از عوامل مهم آمادگی جسمانی می باشد. به طور کلی استقامت قلبی-عروقی به توانایی بدن برای انجام فعالیت های هوازی گفته می شود. افرادی که قلب سالم و قویی دارند، توانایی بیشتری در انجام ورزش های هوازی دارند. ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، شنا، رقص و دویدن و هر فعالیتی که بتواند سیستم قلبی و عروقی را درگیر کند، می توانند سیستم قلب را تقویت کنند و برای آن مفید هستند.

 

انعطاف پذیری

یکی از فاکتور های مهم آمادگی جسمانی انعطاف پذیری می باشد. که علاوه بر افزایش عملکرد، موجب کاهش خطر آسیب دیدگی نیز می شود. انعطاف پذیری بالا باعث افزایش دامنه حرکتی فرد می شود. اگر انعطاف پذیری نباشد، مفاصل و عضلات سفت رشد می کنند و حرکت محدود می شود. برای برخورداری از انعطاف پذیری بدن لازم نیست مانند ژیمناستیک کار های حرفه ای باشید. چرخش مفاصل شما در دامنه حرکتی و کشش عضلات کافی است. ورزش هایی مانند یوگا و پیلاتس به شما کمک می کند تا این فاکتور از آمادگی جسمانی شما بالا رود.

بخوانید  تاثیر ورزش گروهی برسلامت

 

تاثیر آمادگی جسمانی بر بدن

هر چه بدن شما آماده تر باشد در معرض بیماری های کمتری قرار می گیرد و تناسب اندام شما بیشتر است. در زی به فواید و مزایای آمادگی جسمانی می پردازیم.

بهبود کیفیت زندگی

اگر ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید به طور ناخودآگاه عادت های ناسالم از شما دور و حذف می شوند. عادت هایی مانند مصرف الکل. سیگار کشیدن، تغذیه ناسالم و خواب بی کیفیت و موارد دیگر که موجب می شود تا سلامت و کیفیت زندگی شما به خطر بیفتد.

 

سلامت روح و روان

با ورزش علاوه بر پرورش جسم می توانید، روح خود را پرورش و تقویت کنید. با ورزش کردن می توانید استرس و افسردگی را کاهش دهید، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، ظرفیت فکری و روحی را افزایش و مشکلاتی مثل سردرد های میگرنی را کاهش دهید.

 

مدیریت درد عضلانی

برای درمان درد زانو، پا و کمر ورزش می تواند راه چاره باشد. با ورزش کردن می توانید دردهای مختلف بدن را تسکین دهید. علاوه بر آن می توانید طول عمر خود را افزایش دهید، روحیه شاداب و سرزنده داشته باشید و خانم ها بارداری و زایمان راحت تری داشته باشند. پس توصیه فیتنس بانوان پونک به شما خصوصاً بانوان این است به طور منظم ورزش را در زندگی روزمره خود جای دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *